S Borkem Bernardem o JavaScriptu na serveru
26. 9. 2022 — Node, Deno, Bun…? S Borkem (nyní CTO v Shoptetu) se vám v těch serverových javascriptových věcech pokoušíme dělat pořádek. Sobě taky.
Všechny naše texty o nástrojích moderní frontendové kodéřiny najdete zde. Zabýváme se hlavně ekosystémem kolem Node.js, automatizací a rychlostí webu.
14. 12. 2022 — Využili jsme nedávné koupě Figmy obrem jménem Adobe a s našimi milými hosty probrali příčiny raketového vzestupu nejpopulárnějšího nástroje pro návrh designu webů. Adéla a Honza nám popsali, co jsou unikátní výhody Figmy. Na závěr jsme se zamýšleli, co bude s Figmou teď, když je součástí převážné nepopulárního Adobe.
26. 9. 2022 — Node, Deno, Bun…? S Borkem (nyní CTO v Shoptetu) se vám v těch serverových javascriptových věcech pokoušíme dělat pořádek. Sobě taky.
23. 6. 2022 — Přečtěte si, jak jsem se stal sazečem své vlastní knihy. Stalo se tak s pomocí webových technologií, knihovny Paged.js a několika přesně mířených ručních zásahů do PDF v Acrobatu.
7. 2. 2022 — Robin a Martin tradičně reagují na výsledky ankety State of CSS 2021. Nejprve krátké zamýšlení o výhodách a nevýhodách anket. Pak už sypeme novinky a přemýšlíme, jak užitečné pro webaře mohou být.
31. 1. 2022 — [Aktualizováno 31. 1. 2022] Sledovací cookies jsou všude. Překvapilo mě, že i na menším webu není vlastně úplně jednoduché se jich zbavit.
30. 1. 2022 — [Aktualizováno 30. 1. 2022] S tím soukromím už vážně musíme něco udělat. Je to zlé, fakt. Cookie lišta asi není nejlepší forma, ale holt už ji tady máme. Jde to nějak zařídit bez ní? Jak je to s vkládanými komponentami třetích stran – potřebujeme souhlas?
22. 12. 2021 — Filipa nejspíš znáte jako jednoho z prvních Čechů zaměstnaných v Googlu a jako propagátora Dartu a Flutteru. V této epizodě se o obou tématech krátce bavíme. Nejvíc se ovšem ptáme na boční projekty, kterých má Filip přehršel.
23. 11. 2021 — Nová verze nástroje pro audit webu Lighthouse přináší přepracované rozhraní testů, nové PageSpeed Insights a také User Flows, možnost testovat průchod uživatele službou, včetně jeho interakcí.
16. 11. 2021 — [Aktualizace po vydání Lighthouse 9] Proč a jak Lighthouse používat. Co umí a jak funguje. Podíváme se taky na použití pomocí příkazové řádky a pravidelné spouštění.
26. 10. 2021 — Břéťa Proft z Pipedrive (a z Prahy) s námi sdílel zkušenosti s mikrofrontendy, takže jsme opět pokryli jedno téma, které na nás vyskakovalo v předchozích epizodách. Zde očekávejte úvod do microfrontends, ale také porovnání zkušenosti Břéťovy a Robinovy firmy.
20. 10. 2021 — V novém textu se budeme zabývat starou známou věcí – náhledy webů pro Facebook, Twitter a další. Specifikace Open Graph, Twitter Cards a oEmbed ale prozkoumáme za hranice základů a uděláme to opět salámovou metodou.
2. 9. 2021 — Google nasadil aktualizaci Page Experience, která bude daleko více zohledňovat rychlost webů, ale také širší oblast UX. Článek je výsledkem zamyšlení a rešerší na základě mnoha otázek, které mi v souvislosti s Page Experience update přišly na mysl.
30. 8. 2021 — [Aktualizováno] Proč dělat weby blbě, když je můžeme dělat dobře? Třeba podle checklistu ze Vzhůru dolů.
21. 7. 2021 — Tailwind je velmi zajímavý CSS framework, postavený na atomických třídách, ale zároveň ponoukající k vytváření komponent. Pro spoustu lidí může konečně o framework jejich gusta a i mě se velmi líbí.
15. 6. 2021 — Změna váh metrik, nové počítání CLS, Source Tree, třídění rad v auditu a tak dále. Osmá verze je zaměřená na rychlost. To samozřejmě stojí alespoň za krátký blogpost.
9. 6. 2021 — Květnový díl podcastu vznikl jako záznam diskuze o novém a zajímavém CSS frameworku, která proběhla během prvního ročníku konference Frontendisti.cz, takzvaného FrontKonu.