Martin Michálek Martin Michálek  – 14. 3. 2023

V březnovém vydání podcastu se můžete těšit na vám už velmi dobře známého Rikiho Fridricha (z Ládví). Zabýváme se JavaScriptem a aktuálním stavu navazujícího ekosystému.

Zdrojem inspirace byla tradičně anketa State of JS 2023, ale tentokrát jsme se podívali daleko nad její rámec. Přibývají do samotného jazyka jen irelevantní věci a děje se to podstatné právě v ekosystému?

Podcast

V diskuzi se objevila otázka, zda se do jazyka JavaScript přidávají jen irelevantní věci, a zda by měl mít lepší standardní knihovnu.

Dalším tématem bylo převládající používání TypeScriptu a jeho výhody oproti nativnímu JavaScriptu, včetně diskuse o novinkách v TypeScriptu 5 a moduleResolution Bundleru. Kenn C. Dotts začal psát ukázky kódu ve vzdělávacích materiálech v TypeScriptu, namísto čistého JavaScriptu, a vyvolalo to velké kontroverze.

Diskutovali jsme také se o JS frameworcích a odklonu od SPA v rámci „renderovacích” frameworků. Zazněla i otázka, zda je vůbec budoucnost backendu v JavaScriptu.

Museli jsme probrat také tooling kolem JS, jako je například balíčkovací nástroj Vite a Turbopack.

Host

Riki Fridrich

Riki Fridrich píše JavaScript ve firmě Outreach. Učí ostatní, jak psát Javascript. Přednáší na konferencích a setkáních. Většinou o Javascriptu. Riki je z Ládví.

WebTwitterGithubLinkedIn

O čem mluvíme?

Video: Diskuze o hlasovém ovládání počítače

Děkujeme za spolupráci: Honza Michálek (Milíčovská postprodukce).

Odebírejte podcast ze Vzhůru dolů

SpotifyiTunesGoogle PodcastyTuneInAnchorRSS podcastů.

Líbil se vám tento díl? Prosíme vás o zhodnocení podcastu na vaší oblíbené platformě.

Nápad? Chyba? Připomínka? Pochvala? Pište nám na e-mail [email protected] nebo do komentářů.