Martin Michálek Martin Michálek  – 27. 4. 2016

Začněte s Google PageSpeed Insights nebo Google Analytics, pokračujte na WebPageTest.org. Vývojářům se také budou hodit vývojářské nástroje v Chromu nebo jiných prohlížečích.

Google PageSpeed Insights

Validátor základních technických problémů, které komplikují rychlost webu. Zde začněte. Otestujte si tady všechny důležité vstupní šablony.

Dokud v PageSpeed Insights (PSI) nedosáhnete skóre dejme tomu kolem 80 bodů na desktopu i mobilu, nemá smysl učit se další nástroje. Vyřešit je potřeba hlavně červeně zvýrazněné problémy vašeho webu.

Zároveň není nutné bojovat za dosažení stovky. PSI je prostě jen automat, a tak vám strhne body i za rozumné věci. Upozorní vás například na „špatně“ nastavenou dobu kešování měřicího skriptu Google Analytics. Jinak je to ale skvělý nástroj. developers.google.com/speed/pagespeed/insights

V příručce najdete samostaný článek o PageSpeed Insights.

Google Lighthouse

Nepostradatelný nástroj pro analýzu rychlosti, ale také přístupnosti, technického SEO a obecných doporučení.

Je možné jej používat přímo v Google Chrome (DevTools a záložka „Audits“), ale také mnoha dalšími způsoby. Online verze je zde: developers.google.com/web/tools/lighthouse/run.

Velmi doporučuji právě Lighthouse pouštět pravidelně a řídit se jeho doporučeními.

Také Lighthouse zde má samostatný článek.

PageSpeed.cz tester

Na nástroji Lighthouse a datech z Chrome UX Reportu je postavený také produkt, který vytváříme v PageSpeed.cz. Náš tester rychlosti má také placenou verzi pro profesionály PLUS.

Více v tutoriálu, kde rozebírám, jak vám náš nástroj pomůže.

Google Analytics

U statistik z Google Analytics se mi líbí, jak jsou po ruce markeťákům. Mají ale velmi zajímavé využití i pro vývojáře, hlavně když se rozšíří o Trackomatic a Technical Performace Dashboard. vrdl.cz/p/google-analytics-vyvojari

Na přehledy o rychlosti webu se mrkněte do Chování > Rychlost > Přehled. Je potřeba měřit pomocí aktuální verze: Universal Analytics. Analytics ukazují Časování stránek (Page Timings), ale napříč různými kontexty, jako jsou prohlížeče nebo regiony.

V Časování uživatelů (User Timings) mohou být vaše vlastní měření – např. jak rychle se načetl konkrétní obrázek. Je to potřeba nastavit. vrdl.in/f3rbx

Standardně se prý pro měření rychlosti používá jednoprocentní vzorek zhlédnutí vaší stránky. Pokud to chcete jinak, je potřeba měřit s nastavením ‘siteSpeedSampleRate’: 50. vrdl.in/4bn30

WebPagetest.org

Pro mě nástroj číslo jedna. Dělá pokročilou analýzu a testuje detailněji než Page Speed Insights. Na druhou stranu je průběžné používání WebPagetestu náročnější, protože testy nějakou dobu trvají. WebPagetest také nevede za ruku jako PSI, nedává přímé rady, jak problém odstranit. A je potřeba jej trochu více poznávat, jelikož rozhraní nepatří mezi nejpřívětivější.

Umožňuje testování z jiné lokality, testování pomalého připojení a v prohlížečích, ve kterých nemáte pokročilé vývojářské nástroje. Třeba v těch mobilních nebo ve starých Internet Explorerech.

Má také API. Je omezené na pár stovek dotazů týdně, což ale vystačí skoro všem.

Co z výsledků WebPagetest mě zajímá?

1) Vysvědčení

Hodnocení v parametrech, které připadají autorům WebPagetest důležité. First Byte (jak rychlý je server), nastavení kešování na serveru, komprese obrázků a využití CDN.

2) Speed Index

Speed Index je průměrný čas zobrazení konkrétní stránky v daném prohlížeči, velikosti okna a rychlosti internetu. Čím nižší je váš Speed Index, tím lépe. Nejrychlejší weby dosahují čísel kolem tisícovky. Průměr je mezi pěti a desíti tisíci. Čísla nad deset tisíc jsou na pováženou.

Speed Index je esence rychlosti načítání. Číslo, které můžete porovnávat s konkurenty nebo ho porovnávat před optimalizací a po ní. Takový „pagerank“ pro odborníky na zrychlování webu.

3) Vodopád načítání (Waterfall)

Jak se stahují komponenty stránky? Které z nich blokují parsování? Užitečný a detailní pohled na postup načítání.

4) Filmový pás (Filmstrip View)

Jak přesně vizuálně probíhalo načítání stránky? To je velmi důležité. Dívám se, jak dlouho trvalo, než se uživateli zobrazil obsah, a také jakým způsobem vykreslování probíhalo. Je to užitečnější než strojově vypočtený Start Render, který vidíte v tabulce.

Dívám se samozřejmě i na další čísla. WebPagetest má mnoho zákoutí k prozkoumání, tohle byl ale dobrý začátek. webpagetest.org

Chrome DevTools

Pokročilá analýza a detailní testování procesů načítání v Chromu. Velmi podobný nástroj mají i ostatní moderní prohlížeče.

Vše podstatné je v záložce Network:

  1. Zapněte nahrávání.
  2. Zapněte snímání filmový pásu s průběhem zobrazování webu.
  3. Omezte rychlost připojení.
  4. Modrá je událost DOMContentLoaded. Ta je spuštěná ve chvíli kdy bylo HTML načteno a rozparsováno. Červená událost Load se spustí, jakmile prohlížeč stáhl úplně vše, včetně obrázků.

Na Vzhůru dolů jsem už psal i o dalších praktických tipech pro DevTools. vrdl.cz/b/41-devtools-tipy.

Podívejte se na video „Chrome DevTools: analýza načítání stránky“.

YouTube: youtu.be/ewwHYkXmPpQ

GTmetrix

Používám jen jako doplněk, ale někteří mu dávají přednost před PageSpeed Insights. Obsahuje totiž analýzu z tohoto nástroje a zároveň ještě dříve velmi známou metodiku YSlow v jednom reportu.

Umí toho hodně. Ukáže timeline, zvládne emulaci pomalého připojení. Testovací lokality má GTmetrix ale pro ČR horší než WebPagetest.org a s méně možnostmi nastavení. Hezké je monitorování a nastavení připomínek do e-mailu. gtmetrix.com

SpeedCurve

SpeedCurve je nástroj pro automatický průběžný monitoring rychlosti, který zobrazuje reporty, sloužící jako podklad pro optimalizaci.

V příručce najdete samostaný článek i o SpeedCurve.