Relační selektor :has – zdaleka ne jen selektor rodiče
19. 12. 2023 — [Update článku] Tohle je velká novina. Od prosince 2023 je možné ve všech prohlížečích používat velmi užitečný relační selektor :has. Ukažme si, v čem tkví jeho kouzlo.
Zde najdete všechny naše články na témat responzivní design. Udělejte pružný layout, doplňte to pružnými obrázky a přidejte Media Queries. Jenže to většinou nestačí, responzivní design je také o způsobu uvažování. Mobily jsou dnes všude a proto je „responzivita“ tak důležitá.
1. 3. 2024 — Písmo v nás vyvolává emoce a špatná typografie může odradit čtenáře nebo zákazníka. Proto je typografie důležitá i na webu.
19. 12. 2023 — [Update článku] Tohle je velká novina. Od prosince 2023 je možné ve všech prohlížečích používat velmi užitečný relační selektor :has. Ukažme si, v čem tkví jeho kouzlo.
1. 3. 2023 — [UPDATE 2023: Odstraněny starší informace a přidána vlastnost interactive-widget] Meta značka viewport slouží k informování prohlížeče, zda a jak jste web připravili pro mobilní zařízení. Ale je tu pár věcí, které o ní možná nevíte.
5. 2. 2023 — Dotazy na kontejnery nám na rozdíl od dotazů na média (Media Queries) umožňují tázat se na rozměry konkrétní komponenty, nikoliv celé stránky. Je to užitečné. Je to důležité. UPDATE: V únoru už s plnou podporou v prohlížečích.
31. 1. 2023 — Dark mode je mezi uživateli, ale i ve webařské komunitě velmi populární. Hodí se na weby, kde uživatelé čtou nebo prostě tráví více času. Je to cool. V textu ukazuji svou cestu k tmavému režimu na Vzhůru dolů a sdílím některé nečekané zkušenosti.
4. 8. 2021 hostuje Marek Čevelíček — Pokročilejší UX postupy, které jsou obsahem tohoto článku, vám pomohou s řešením komplikovaných problémů. Abyste je použili, musíte překročit svou komfortní zónu. Někdy vyžadují soft skills, někdy prostou zvídavost.
2. 4. 2021 — Jde o něco, co samozřejmě v CSS chceme a při vývoji webů opravdu hodně potřebujeme. Od možnosti to používat jsme ale ještě pořád daleko.
6. 2. 2021 — Element Queries (nebo Container Queries) jsou vlastně stejné typy dotazů jako Media Queries. Jen se neptáte na parametry okna prohlížeče, ale na parametry samotného elementu.
14. 4. 2020 — Je to výraz zastaralý, nesmyslný a degradující dobré designéry i kodéry. Nahraďme ho čím chceme, třeba slovem „precizní“.
1. 10. 2019 — Důležitá vlastnost pro skládání layoutů pomocí CSS Gridu a její ošemetnosti.
4. 2. 2019 — Prohlížeče už před nějakým časem dorazily do hodinek. Na plnohodnotné prohlížení webu to není, i přes to vám doporučuji na webech udělat pár úprav.
16. 12. 2018 — Navážeme na text o tvorbě bodů zlomů ve webdesignu. Tentokrát se podíváme na možnosti jejich realizace v CSS kódu. A samozřejmě v preprocesorech.
9. 12. 2018 — Velký článek o breakpointech: Jak je vymýšlet podle designu webu a také jeho cílové skupiny, jak je pojmenovávat a čemu se rozhodně vyhnout.
3. 12. 2018 — Pojďme si tady shrnout všechny CSS jednotky použitelné v dnešním webdesignu. A na příkladu ukázat, k čemu se která hodí.
26. 11. 2018 — Přichystal jsem předvánoční aktualizaci e-booku Vzhůru do (responzivního) designu a vás možná potěší, že ji majitelé licencí dostanou zadarmo.
20. 9. 2018 — Kniha „Vzhůru do (responzivního) webdesignu“ vyrazila v mnoha kopiích do celého Česka. Proto ji teď máte mnohem blíž.