Martin Michálek Martin Michálek  – 2. 8. 2016

Funkce, která umožňuje vložit matematický výraz namísto hodnoty vlastnosti.

Je velmi dobře podporovaná, ale málo se o ní ví. Je užitečná, i když se to občas zpochybňuje. Pojďme to napravit. Nejprve si ukažme dvě jednoduchá využití:

.el {
  width: calc(100% / 3);
  margin-bottom: calc(1em - 2px); 
}

Není to stejné jako matematika v preprocesorech?

Není. V preprocesoru se musíme spokojit s výrazy, které se mohou zkompilovat do CSS ještě předtím, než prohlížeč stránku vidí:

width: (100% / 3)
// → width: 33.33333333%

Jenže preprocesoru dochází dech v momentě, kdy potřebuji kombinovat více jednotek. Vezměme příklad třísloupcového rozvržení s vnějším okrajem o šířce 1em:

width: calc(100% / 3 - (2 * 1em))

Že se vám to někdy hodilo? Že to obcházíte podivnými hacky? Vítejte v klubu!

Podpora v prohlížečích

Funkci calc() nepodporuje hlavně Internet Explorer 8, jeho starší sourozenci a ani Android Browser. V době psaní textu mohou u průměrného českého webu tvořit maximálně něco kolem 3–4 % návštěvnosti.

Pokud funkci používáte, myslete na tyto uživatele, a pokud je to potřeba, poskytněte jim alternativu v podobě definovaného fallbacku. Může vypadat mírně jinak. Je to lepší, než když se ve starém prohlížeči rozpadnou důležité věci.

Definovaný fallback

/* IE8 a spol: */
width: 30%;
/* Moderní prohlížeče: */
width: calc(100% / 3 - (2 * 1em));

A prosím pěkně: pozor na chyby v některých nechvalně známých prohlížečích. Na této stránce doporučuji kliknout na „Known issues“ a hledat „crash“: caniuse.com/calc.

Polyfill

Vždycky říkám, že používání polyfillu na zásadní věci týkající se layoutu je dost nebezpečné. Myslete na situaci, kdy selže Javascript. Myslete na vykreslovací výkon. Myslete na svoje nervy.

Pokud je i tak použití calc ve starých prohlížečích nezbytné, z polyfillů vezměte tento: github.com/closingtag/calc-polyfill.

Detekce vlastnosti

Knihovna Modernizr umí funkci detekovat, takže směle do toho:

.no-csscalc .el {
  /* IE8 a spol: */
}
.csscalc .el {
  /* Moderní prohlížeče: */
}

Komentáře

Váš názor? Vaše zkušenosti? Našli jste chybu?