Nielsen Norman Group přišli v článku „Date-Input Form Fields: UX Design Guidelines“ se stručnými tipy, jak z pohledu uživatelského vylepšit vstup data.
Vybral jsem pro vás ty nejzajímavější:
- Hlašte chyby způsobem, který pomáhá. Například „Chybný formát data“ nepomůže. „Datum prosím vložte ve formátu den. měsíc. rok.“ je už lepší.
- Odstraňte nelogické volby data. Například data narození před 130 lety a o podobně.
- Zachovejte práci uživatelů. Pokud udělá chybu a vy mu ještě vymažete formulář, asi vám uteče. Uživatelský vstup dejte třeba do uložiště prohlížeče.
- Snažte se vyhnout rozbalovacím nabídkám (
<select>
). Obzvlášť, pokud je dělíte na tři pro měsíc, den a rok. Pro uživatele to je fakt hodně zbytečných kroků. - Pokud má uživatel jen omezený počet možností pro výběr datumu, vypište jen je a žádné jiné.
- Nevyžadujte, aby uživatelé museli vkládat speciální znaky. Například lomítka nebo pomlčky v mezinárodních formátech.
V článku pak kromě toho najdete i pomoc s výběrem s pravného návrhového vzoru.
Související:
- O nativním vstupu data (
<input type="date">
) technicky píše JeČas.cz. - Firefox konečně ohlásil blížící se podporu nativního vstupu data (Can I Use). Takže jediný aktuální prohlížeč, který to nebude umět je desktopové Safari. To má ale na trhu v Česku jen malinký podíl.
- Peter-Paul Koch v článku „Making input type=date complicated“ situaci s nativním vstupem data shrnuje a podivuje se, proč ho ještě webaři běžně nepoužívají. Zároveň přiznává, že s ním problémy jsou. Já si ale myslím, že přišel čas to zase začít zkoušet.
Komentujte
Našli jste chybu? Chcete doplnit svůj pohled?
Pište: [email protected]
Sdílení potěší: