Martin Michálek Martin Michálek  – 27. 8. 2019

Na WebExpo vás zvu skoro každý rok (například na ročníky 2018, 2016, 2015), takže letos nemůžu udělat výjimku.

Šárka Štrossová s týmem letos naplnila program hodně zajímavými jmény z oblastí, které mě a asi i vás, čtenáře Vzhůru dolů, zajímají. Z oblasti webového frontendu, rychlosti webů, backendu nebo také UX.

Zaměřím se i na přidružené akce, letos například 20. září do centra Prahy vezmu také děti. Nejdříve ale – na jaké přednášky se těším především?

Oobah Butler: How To Bullsh*T Your Way To Number 1

První krok povede trochu stranou od odborných témat, protože i tohle mě na WebExpu baví. Oobah Butler vytvořil fenomén neexistující londýnské restaurace The Shed, která dlouho vedla hodnocení všech londýnských podniků na TripAdvisoru. Čekám přednášku o psychologii lidí, o obtížnosti se bránit bullshitu. Čekám, že to bude sranda, smutná sranda. V pátek v 10 hodin ve velké Lucerně.

Pokud si raději přispíte, určitě ale nevynechejte následující video. Je to síla.

Více o přednášce

Luky Primadani & Matteo Maronati (Flixbus): The Web Strikes Back! Transforming Users Needs Into A Highly Performant Mobile Web

V popisu přednášky jsou snad všechny buzzwordy, které chci slyšet: „fast and highly performant UX“, „web components“, „micro-frontends“, „progressive web apps“… Pokud sem půjdu, pak naslepo. Jako buzzwordová ovce.

Více o přednášce

Adam Kudrna: CSS For Design Systems

Adam v posledních letech nasbíral hodně zkušeností z tvorby systémů designu. A navíc – takhle ostřílených frontendistů s přesahem do designu v Česku moc nemáme, takže pokud se o tohle téma alespoň trochu zajímáte, neváhejte si Adama zajít poslechnout.

Více o přednášce

Pavel Cvetler (Livesport): A Lot Of Speed For A Little Cost

Pavel a celý tým Livesportu mají silný tah na branku ohledně rychlosti jejich webů. Pavel Cvetler sice nebude mluvit o optimalizaci frontendu, ale zaměří se budování CDN tak, aby všech 75 milionů uživatelů po celém světě dostalo stejně rychlý uživatelský prožitek. To mě zajímá.

Více o přednášce

Paul Bakaus: Maximizing Web Developer Productivity With AMP

Na přednášce se slovem AMP v názvu nemůžu chybět, to asi tušíte. Paul je navíc jeden z nejznámějších lidí, stojících za mou aktuálně nejoblíbenější technologií. A je tu ještě jedna věc – na AMP nás nenechá nahlédnout běžným pohledem benefitů rychlosti AMP webů pro UX a marketing. Uslyšíme totiž o výhodách AMP frameworku pro vývojáře a jejich produktivitu.

Více o přednášce

John-David Dalton (Salesforce): Lightning UI Platform: Web Components And Beyond

Opět webkomponenty a opět design systém. Knihovna Lightning UI od Salesforce patří v komunitě mezi nejpropíranější příklady, zde navíc s přídavkem technologické progresivity.

Více o přednášce

Richard Fridrich: Discomfort Zone

Tady jsem se na obsah zeptal přímo Rikiho:

Interaktívna diskusia o možných dopadoch rôznych aktuálnych tém v budúcnosti (napr. digital surveilence, artificial inteligence, atď.). S Jirkom Vicherekom nadhodíme tému, účastníci budú diskutovať a budú si môcť vybrať, ako kolektívne zareagujú. My im potom povieme, aké dopady budú mať ich rozhodnutia. Myslím, že to bude celkom sranda. Bude to prebiehať v električke, v ktorej bude aj pivo.

Více o přednášce

Vitaly Friedman: Bringing Personality Back To The Web

Vitaly šéfuje Smashing Magazine, který asi nemusím dlouze představovat. Kromě toho ovšem dělá zajímavé přednášky na pomezí frontendu a designu. To by v tom byl čert, abych vám jeho první vystoupení na WebExpo nedoporučil! Ale nenechme se unést hvězdným leskem. Téma je více než zajímavé – jak dnes vytvářet osobitější design a zároveň nerozbít uživatelskou zkušenost?

Více o přednášce

Druhá Vitalyho přednáška potěší hlavně frontendové duše mezi námi: New Adventures In Front-End, 2019 Edition.

Šéf Smashing Magazine také na neděli připravil workshop s názvem Smart Responsive Interface Design Patterns.

Petr Skala: Move.

Svérázný (a výrazný) designér. Autor mé nejoblíbenější designérské přednášky na Frontendisti.cz. Skákala. Vypadá to, že bude mluvit o animaci, ale mě je to jedno. Sem zajdu.

Chcete další důvody? Mrkněte se na showreel:

Více o přednášce

Robin Pokorný: Practising The Decision-Making Diet In A JavaScript Developer’s Life

Podcastový parťák Robin mě překvapil. Nečekejte přednášku jen o JavaScriptu. Bude mluvit o tom, jak se vyhnout zbytečným rozhodnutím a ušetřit tím energii na důležitější věci. Aneb proč Obama a Zuckerberg nosí stejné oblečení každý den? Robin říká, že to bude zajímavé pro programátory v každém jazyce, ale také pro netechniky, pokud zvládnout trochu kódu.

Více o přednášce

Harry Roberts: More Than You Ever Wanted To Know About Resource Hints

Harry Roberts konvertuje od CSS k rychlosti webů. Poté co publikum před lety uznale pokyvovalo hlavou během jeho přednášky o refaktoringu CSS, můžeme se letos těšit na Resource Hints. Jde o zajímavou možnost vylepšení rychlosti webů, pomocí metaznaček pro Preconnect, Prefech, Preload, ale i dalšími možnostmi.

Více o přednášce

Harry také připravil nedělní workshop, kde nemůžu chybět: Front-End Performance: Building Faster Websites.

Na co se ještě těším?

  • Akce pro děti – letos se chystá hned několik doprovodných akcí, kam můžeme vzít naše mladé naděje. Staršího syna jsem přihlásil na programování ve Scratchi a workshop s Ozobotem, ale akcí pro mládež je tady více. Jen děti nezapomeňte přihlásit.
  • Code In Dark – v sobotu se v rámci WebExpo koná soutěž pro všechny HTML/CSS borce. Dostanete obrázek a máte 15 minut na nakódování. Obecenstvo už se těší. Opět je potřeba se přihlásit.

Párty, networking a potkávání s vámi – pro mě nejcennější část WebExpa – ani letos v mém programu nebude chybět. Tak ahoj za tři týdny v centru Prahy!