Prohlížeče se mohou přetrhnout v přidávání podpory nových obrázkových formátů. Vyznejte se v nich.

Po desetiletích kralování JPEGu a PNG přišel nový formát WebP a v poslední době také AVIF. Tyto i další nové formáty vypadají skvěle, protože v určitých případech mohou ušetřit velké množství datového objemu stahovaného uživateli.

Nové formáty ale nepodporují všechny prohlížeče. Znamená to, že bychom každému prohlížeči měli poslat jiný obrázkový formát? Jsou k dispozici nějaká chytrá a jednoduchá řešení?

Ukázka z videa

Dvouminutové demo, kde Martin prochází historii bitmapových obrázků pro web, zdroje vývoje k AVIF. Následně ukáže demo použití WebP a AVIF na Vzhůru dolů.

Obsah videa

  1. Formáty (historie a cesta k AVIF)
  2. Demo: Squoosh, nasazení na Vzhůru dolů
  3. Srovnání JPEG × WebP × AVIF
  4. Jak na to? Praktické nasazení WebP a AVIF

Je to pro mě?

Středně pokročilí

Webinář je určený primárně profesionálním webovým vývojářům a vývojářkám. K porozumění obsahu není potřeba znát technologické detaily, takže účast je možná také pro netechnické profese.

Martin Michálek

Lektor: Martin Michálek

Martin je konzultant rychlosti webu s více než dvacetiletou praxí vývojáře a nadšením pro moderní frontend. Autor blogu Vzhůru dolůtří e-booků. Se zrychlováním webů pomáhá například Livesportu, Rohlík.cz a desítkám menších webů jako například Srovname.cz, o jehož zrychlováním vznikla případová studie.

Více o lektorovi

Průměrné hodnocení 4,94 z 5 hvězdiček.
Na základě 17 hodnocení od 69 účastníků.

Věcně a jasně popsaná problematika. Ve výsledku to ušetří čas, který by bylo třeba věnovat studiu.

Jakub Novotný – 4. listopadu 2020