Logo Vzhůru dolů: Mlátek a želízko

Od dokumentace k systémům designu

Příští termín: 12. 2. 2020 v Konferenční centrum GreenPoint Praha
Nový kurz!

Prohlédnout termíny

Ušetřete čas a peníze vytvořením vlastní UI knihovny. Adam vás ji naučí navrhnout, dokumentovat a také udržovat.

Když váš tým roste a životnost kódu se prodlužuje, zvyšují se nároky na jeho organizaci a dokumentaci. Pomůže vám vlastní systém komponent a k němu pak toto školení.

Proč jít na toto školení?

 1. Znovupoužitelnost komponent je mantra. Vy ale dostanete praktické tipy, jak jí dosáhnout.
 2. Konečně se vyznáte v pojmech jako style guide, UI library… a zjistíte, co je vhodné pro vaše projekty.
 3. Dostanete znalosti, proces a nástroje od lektora, který už trnitou cestu šlapal před vámi.

Na školení se naučíte provést přípravu na vlastní systém designu, ke kterému vývojáři potřebují ještě spolupráci designérů a dalších členů týmu.

Adam Kudrna

Lektor: Adam Kudrna

Adam je frontend designer, konzultant a lektor na volné noze. Zaměřuje se na vývoj udržitelného a škálovatelného uživatelského rozhraní. Pracoval na velkém komponentovém rozšíření Bootstrapu s názvem Bootstrap UI. S tvorbou dokumentačních knihoven pomáhal značkám jako RACOM, PragueBest nebo LMC.
Více o lektorovi

Fotky ze školení

Obsah

Kurz je koncipován jako přednáška doplněná praktickými ukázkami.

 1. Na čem chceme pracovat?
  Nejprve si musíme udělat jasno, na čem vlastně chceme pracovat a jak nám to pomůže. Co jsou „style guidy“, CSS frameworky, pattern libraries, UI knihovny a systémy designu? Jaký je mezi nimi rozdíl a jak do sebe zapadají?
 2. Anatomie komponenty
  Co je to komponenta, co do ní patří a co už ne? Jak navrhovat API, předávat data a pracovat se stavem. Složené komponenty.
 3. Layout a kompozice
  I layout může být znovu použitelný. Návrh layoutových komponent a jejich srovnání s klasickým flexboxovým gridem. Využití CSS gridu v komponentových knihovnách. Jak z komponent a layoutů efektivně poskládat rozhraní. Využití utility tříd.
 4. Tvoříme dokumentaci
  Bez kvalitní dokumentace nemá UI knihovna šanci na úspěch. Jak dokumentaci psát, co vše do ní patří a jaké nástroje k tomu využít?
 5. Rozvoj a údržba
  Úspěšná UI knihovna postupně vyroste a budeme ji nasazovat do stále více projektů. Jak zodpovědně plánovat a řídit její rozvoj, přidávat nové komponenty a odebírat komponenty již nepotřebné?

Po školení dostanete prezentaci a užitečné odkazy.

Pro koho to je?

Kurz je zaměřený na webové vývojáře a vývojářky, kteří už mají nějaké zkušenosti. Měli byste znát základy JavaScriptu, CSS a jeho organizace (v tomto je ideální účast na Adamově kurzu Organizace CSS). Školení se nehodí pro začátečníky a pro netechnické profese.

Počítáme jak s přístupem práce v moderních komponentových frameworcích (React, Vue.js), tak s klasickým přístupem „velkého CSS“, převládajícího například na obsahových webech.

Školení reflektuje široké spektrum možných složení týmů – od frontendistů na volné noze, přes týmy pracující na agenturních zakázkách až po produktový vývoj.

Co potřebujete?

Školení sice zvládnete i s blokem a tužkou, ale lepší je mít vlastní laptop, na kterém bude nainstalovaný váš oblíbený editor kódu.

 • Organizace CSS kódu – s Adamem Kudrnou se pustíte do hlubokých principů organizace stylů a metodik jako je ITCSS, BEM nebo SUIT CSS. Toto školení se koná vždy předchozí den a doporučujeme jej absolvovat před „UI knihovnami“. Oba dny je možné objednat najednou. Ušetříte 490 Kč a můžete uplatnit další standardní slevy. Stačí to uvést do poznámky při objednávce.
 • Nástroje JavaScriptu – NPM, Yarn, Babel, Webpack, Karma… nástroje, které se vám budou hodit při práci na dokumentaci, tentokrát do hloubky s Riki Fridrichem.

Na druhé a další školení dostanete desetiprocentní slevu.


Cena: 4 990 Kč

(6 038 Kč s DPH)

V ceně

Kurz 9:30–17:30 pro 5–16 účastníků.
Oběd a občerstvení během dne.
Konzultace e-mailem od lektora.

Slevy

Platí vždy jedna, ta vyšší:
20 % pro nepodnikající studenty.
10 % pro účasníky předchozích školení.

Veřejné termíny

12. 2. 2020
(v Praze
za 4 990 Kč)
7 míst ze 14 Objednat
13. 5. 2020
(v Brně
za 4 990 Kč)
14 míst Objednat

Jiný termín nebo firemní školení?
skoleni@vzhurudolu.cz

GoPay Mastercard VISA

Podmínky školení


Proč jít na kurzy Vzhůru dolů?

5 let zkušeností

100 školení

1 000 účastníků

…a hektolitry vypité kávy.

6 důvodů, proč jít na naše školení