machal.creativity.cz - Martin Michálek

15:22 A abych nezapoměl: Díky za přízeň a hezké Vánoce!

15:16 Konec roku, ten vždycky svádí k prohlížení zpětného zrcátka. Já se kromě jiného letos dívám taky na úspěšnost/neúspěšnost svého blogu. Tedy, ne, že by mi až tak záleželo na návštěvnosti, ale po čtvrt roce na tuhle adresu chodí něco mezi 50 — 100 lidí denně, což úplně strašné není a vlastně mi to i dělá radost.

Nejčastěji sem chodíte přímou cestou, jinak také třeba ze spřízněných blogů jako je SVS. Pokud přijdete přes vyhledávač, pak ve stejném množství Seznamu a Googlu, trochu méně pak z Centra a Jyxo. A — většina hledajících pochopitelně přichází po zadání světových klasik mezi frázemi jako weblog, blog, xhtml, "Martin Kopta" :) atd. Zajímavější je třeba fráze horníci css, ale co třeba jedna z nejčastějších frází pás cudnosti? Vyhledávání přímo na machal.creativity.cz dává taky zajímavé výsledky. Kdo prosimvás na takhle slušně se tvářícím webu hledá huleni? Jó — blogeři mají přesně takové čtenáře, jaké si zaslouží.

20:13 Douglas Bowman a jeho lidé, kteří mají na svědomí použitelný, přístupný, docela hezký, technologicky vyspělý, téměř validní a taky vtipný redesign Wired.com, si vzali do paškálu i pana taťku Wired, a to portál Hotbot.com. Nový Hotbot je cool, Bowman to možná s kontrastním layoutem někdy přehání, ovšem vyhledávat můžete s významnými technogiemi (Google, Fast, Inktemi, Teoma) a nově dostupné uživatelské filtrování výsledků se mi zdá jako dobrý nápad. Jestli je lepší než vypisování parametrů u Googlu, posoudí čas.

Když jsem se dneska rozhlížel po návsi, nalezl jsem u Websky poměrně zajímavý způsob komunikace se čtenáři. Chlapci se rozhodli zveřejňovat dopisy fanoušků. Tak, ať jim stále chodí tak hezké maily, a až jim zase přijde nějaký patriarchálně nakrklý od souseda, pana Machala, nechť si zachová diplomatický tón. :)

01:03 Blog v koruně stromu má v Kalifornii jedna ekologická aktivistka. Na protest proti nesmyslnému kácení lesa žije 8 měsíců v koruně jednoho z ohrožených stromů. Poslední dva měsíce má k ruce notebook a pomocí optického spojení udržuje svůj weblog, který funguje jako perfektní nezávislé médium. Bloguje za světlejší zítřky. (Wired News ví víc)

Je jistá pravděpodobnost, že většina z vás právě nedřímá v koruně lípy a je dokonce možné, že se někteří z vás živí webdesignem. Jestli máte někdy pocit, že některé otázky jsou bez odpovědí a na nejbližší strom se právě chystáte dekorativně pověsit, pak ještě počkejte: mám tu Web Building Tips, což je fajn seznam elementárních webdesignérských otázek a vsadím se že každý z vás bude chtít znát aspoň jednu odpověď. (Zeldman ví vždycky víc)

23:44 Co na nás chystají na Googlu? Chlapíci z nejoblíbenějšího světového vyhledávače očividně nespí na vavřínech. Na Google Labs je pohled po pokličku toho ohromného technologického kotle. Na čem třeba se pracuje?

  • Google Viewer je něco pro lenivé (televizí zhýčkané) hledající. Výsledky vyhledávání ukazuje jako slideshow, tedy není třeba pálit energií klikáním. Taky příklad toho, že zde zkoušené technologie jsou stále ve vývoji. Weby se generují nepříliš jistě a třeba direktiva @import je ignorována úplně.
  • Google WebQuotes doplňuje výsledky o seznam citací z jiných webů. Snad i užitečná pomůcka, pokud se zajímáte o SEO.
  • Google Glossary vám prohledá svět za účelem nalezení ideální definice neznámého slova nebo zkratky. Taky dumáte, co je to HTML?
  • Google Sets hledá fráze patřící do stejné kategorie, jako ty vaše. Taky upotřebitelné — co takhle zkusit kamarádky slavných českých hereček?
Co kutí tamní vývojáři dále? Hledání na zavolání, ovládání vyhledávače klávesovýmí zkratkami a jistě spoustu dalších. Jen berte prosím v úvahu, že Google Labs jsou vývojářské stránky, takže až budete chtít hledat kamarádky vašich kamarádek a najdete jich 404, autor tohoto blogu je nevinen. ;)

17:52 Chcete jít s kůži na trh? Martin Kopta pro své užitečné výzkumy webů na českém internetu dává dohromady „reprezentativní výběr sta českých webů, který by měl zahrnout všechny typy projektů na webu, včetně lokálních, komunitních, osobních a nekomerčních.” Výsledky výzkumů mohou být pro vaše dítko i méně lichotivé, nicméně je jasné, že jinou cestou by nebyly zadarmo. Více na e-mailu czech-digest@garcon.cz.

17:24 Vyhledávání v době Googlu je radost. Ovšem i technologie webu má své meze. Líbilo by se vám, kdyby vyhledávač nejenže našel stránku, která nejvíce odpovídá vaši frázi, ale našel i místo na stránce, kde se fráze vyskytuje? Jste unaveni z používání klávesových zkratek pro vyhledávání na stránce? Pokud zrovna ve vašem prohlížeči „neparazituje“ Google Toolbar, jinou možnost ani nemáte. Ovšem my, Tvůrci webů™, vám můžeme tápání usnadnit. Na Textism.com je k dispozici PHP skript, který vaše návštěvníky z Googlu jednak pěkně uvítá a následně jim označí hledanou frázi. A pak už si s tím snad holky a kluci poradí.

A trochu designérské inspirace při pátku: U Netdiver mají Must See Sites a na Designers Network odkazují každý den hned na několik nadprůměrných webíků.

20:13 Pixyho weblogy se mi velmi líbí. Prakticky cokoliv zde vyjde, stojí za odkaz. Tentokrát vyzobu článek o zjištění velikosti okna dokumentu v javascriptu. Hřebík byl ovšem udeřen na hlavičku v případě švandy na účet webů našich mobilních operátorů. Pokud tři z nejbohatších českých firem mají weby na úrovni, na jaké je mají, pak k tomu v českém webdesignérském weblogu nemůžu říct nic krásného. Prasátka se tentokrát nažrala.

19:43 Bulvární plátek machal.creativity.cz uvádí: Vychovejte ji přístupnou, ať si všichni užijou. Když jsem před několika měsíci s začal plnit svět méně či více chorobnými záznamy v tomto blogu, slíbil jsem, že rozeberu svou cestu k přistupnému webu. Z dnes vyhořelé elektrické ústředny v Praze začal nečekaně tryskat pramen volného času, takže můžu splnit i tak staré závazky. Ode dneška, díky Atomz a SVS, je zde k dispozici vyhledávání a jsem zase o něco přístupnější.

00:08 Některé věci prostě plavou kolem mě a já jim nevěnuju pozornost, jenže se vždycky vrátí a praští mě přes čumák, jak si zasloužím. Když jsem do svých klávesnicí zdeformovaných prstů včera vzal svoji týden starou neteř, utvrdil jsem se v tom, co je pro člověka na tomhle světě opravdu důležité. Blogování, práce, vodka, baby, klienti, návštěva holiče a výlet do Třeboně prostě musí stranou. :)

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.