machal.creativity.cz - Martin Michálek

23:50 Google je nejlepší vyhledávač, ale ani to mu nestačí. Další z jeho vizionářských kousků račte užívat na betaverzi Google News. Googlí robot prochází kolem 4000 světových zpravodajských zdrojů, kde vybírá zprávy podle jejich důležitosti. Bez zásahů lidské ruky (či mozku) vzniká výběr nejdůležitějších světových událostí. Sova ví víc.

Už dřív Google vytáhl další zajímavou technologii: Google Answers. Určitě se nejenom mě někdy stalo, že odpovědi na některé otázky prostě ani vyhledávač na Google.com přesně nenajde. V Answers vám odpovídájí skuteční lidé. Za malý poplatek jsou schopni odpovědět na cokoliv. Úspěšní jsou až v 85 procentech případů. Lupa ví víc.

23:20 Skuteční designéři možná hlesnou něco jako "Pche.. Soutěž v designu?" Pro mě je Interactive Annual na Communication Arts ovšem pokochánihodnou inspirací a v některých případech i příčinou úpadku čelisti na klávesnici.

23:15 Co se týká vyhledávačů v zemi české, nikdy jsem si zvláštní iluze nedělal. Prostě je, když nemusím, nepoužívám. Jenže na všechno Google nestačí a tak jsem rád za každou .cz možnost. Jyxo.cz je poměrně čerstvá záležitost. Není to skutečný vyhledávač, ale jen ukázka komerční vyhledávací technologie, ale vypadá slibně.

22:41 Spam je užitečná věc. Dozvídám se díky němu spoustů informací o produktech, o kterých jsem ani netušil, že existujou, poznám nové lidi a vůbec si rozšířím obzor. A když náhodou zapomenu vyplnit svůj e-mail do nějakého formuláře na webu, naštěstí existují skripty, které procházejí stránky a hledají e-mailové adresy. ...Ehm, pardon, tohle si já nemyslím. Používám totiž Hivelogic JavaScript Email Address Encoder

17:34 Eurotel.cz byl redesignován. První dojem: Titulní stránka nepoužitelná v Opeře. Druhý dojem: Vzhled mně subjektivně příjde hodně podzimní a některé obrázky jsou exportovány snad v nejhorší kvalitě. Třetí dojem: Orientuju se tady ještě hůř než ve starém. Čtvrtý dojem: CSS Layout (hurá). Ale i tomu toho chybí... Ach jo.

22:15 Přemýšleli jste někdy o tom, jestli by vaše babička měla problém s užíváním webu? Kdyby byla online? Moje babička sice online není, ale co kdyby...

Doporučuju velmi zajímavý materiál Dive Into Accessibility (30 days to a more accessible web site) (30 days neberte vážně, mě to zabralo 2 hodiny) od Marka Pilgrima, který je silně inspirujícím podnětem, pokud máte v úmyslu dělat radost uživatelům, kteří zrovna nemají stejné možnosti používat web, tak jak si ho vy naprojektujete. Na příkladech slepých, barvoslepých, pohybově postižených a nebo třeba jen stářím a technikou omezených uživatelů si skazíte developerské sny o tom, jak přístupné weby děláte a hlavně to snad příště vezmete v úvahu. Na machal.creativity.cz by si třeba vylámali zuby téměř všichni, co nemají to štěstí. Zapracuju na tom a svoji cestu k přístupnému webu obnažím tady.

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.