machal.creativity.cz - Martin Michálek

18:31 Tak jsem se rozhodl, že do blogu budu psát i trochu osobnější záznamy. Nechci veřejnost nudit. Chci mít šťavnatý blog. Čím začít? Ženskýma! Jelikož téměř všichni web developeři jsou chlapi, bude to bavit téměř všechny. Začnu povídáním o jedné slečně, kterou se snažím získat už skoro dva roky. Byla zpočátku dost nepřístupná. Trvalo mi dlouho, než jsem ji pochopil a když jsem si myslel, že jsem ji pochopil, zjistil jsem, že to je vlastně všechno jinak. Ten trapný vztah mám k CSS layoutu...

Teď jsem pochopitelně ztratil bulvárního čtenáře, ale Průvodce nezkušeného XHTML&CSS kodéra může spoustě tápajících puberťáků pomoci. A o skutečných ženských příště. :)

Tata Bojs v Třeboni Jirky Libánského sice o CSS Layoutu nejsou. Vlastně nejsou ani moc o ženských. Mám ale jistotu, že v tomhle případě to je úplně jedno. Ono se to totiž povedlo.

22:33 Poslední vydání newsletteru TechTimes zmiňuje diskriminaci jiných než Microsoftích prohlížečů platformou ASP.NET. Ta totiž nepracuje přímo s hotovým HTML kódem, ale používá komponenty, které generují kód podle toho, kterým prohlížečem uživatel přistupuje. Pokud máte MSIE, přijde vám ze serveru plný kód. Jestliže ne, jste ochuzeni o funkce, které vám běžně usnadňují život. TechTimes ukazují příklad JavaScriptové validace formuláře, která se na stránku vygeneruje jen pokud přistupujete Internet Explorerem. Validace na straně serveru sice proběhne vždy, ale uživatel přijde o kus pohodlí.

Můžeme to měřit dvojím metrem. Jelikož všechny moderní prohlížeče (IE5+, Opera6+, Mozilla1+, Netscape6+) podporují objektový model dokumentu různě, Microsoftí návrháři si tak zřejmě šetří práci s odlaďováním JavaScriptu pro platformy, které jsou jiné, a věnují se jen tomu, čemu rozumějí.

Vezmu-li druhý metr, vyjdou mi čísla, která ukazují poměrně podlou snahu nacpat všechny produkty MS do uzavřeného kruhu a podporovat vzájemně jen své vlastní. Nemáš IE a přistupuješ na web generovaný ASP.NET? Máš smůlu. Řešení? Nainstaluj si MSIE. Mám stále silnější pocit, jakoby tahle firma hledala vývojáře na marketinových školách.

Tématu se věnuje i server AngryCoder, který vkládá alespoň naději do firmy Borland, která vyvíjí nástroj pro ASP.NET vývojáře, který bude přátelský vůči všem platformám.

23:16 Blogger je nejznámější systém pro vedení weblogu. Blogger je fajn. Blogger používám i já. Blogger má ale americký původ. Na Evropany moc nemyslí a tak třeba jediný snesitelný formát data pro označování příspěvků, který si můžete nastavit je dd/mm/yyyy, což je poněkud suché. Naštěstí máme v Podolí velmi dobré a ochotné programátory, takže Vítek Burda napsal JavaScriptovou funkci cesky_datum(), která převede americkou ohavnost Wednesday 23, 2002 na to, co vidíte v nadpisu dnešního příspěvku. Navíc je funkce jednoduše použitelná i pro jiné jazyky. Více informací v kódu stránky.

Praotec všech blogerů, Jeffrey Zeldman, redesignoval svůj web. Udělal to přesně tak, jak se dalo očekávat – krokem k maximální jednoduchosti, přístupnosti a použitelnosti. Není to krok překvapivý, nicméně neuniká mi trend, který má sice rozumné opodstatnění, ale... Nebudou brzy vypadat všechny blogy (a následně weby) jako by Zeldmanovi z oka vypadly?

18:12 Děkuji Marku Prokopovi ze Sovy v síti za lichotivá slova a odkaz na můj blog.

Vím, že následujícím odkazem týmu Sovy zrovna radost neudělám, jelikož znám jeho vztah k Flashi, ale minihra automobilové značky Lexus ukazuje zajímavé propojení prezentace ve filmu Minority Report a na webu, i když není nic extra. Mimochodem, ten film nestojí už vůbec za nic :).

23:37 Pětkrát HTML zombie. V práci ze mě mají bžundu, když láteřím nad používáním tagu <font> v HTML. Trošku jsem se tím proflákl, pravda. Jenže HMTL zombie si užívám i v jiných případech. Tohle jsou některé z nich:

<br><br>
Používání zalomení řádků pro začátek odstavce. Odstavec vždycky začíná a končí značkou <p>
<span class="header3">
Nadpisy se označují <h1><h6>. Jestli vymažeme tohoto a předchozího zombíka, máme první krok ke strukturovanému dokumentu za sebou.
<img src="img.gif">
Zdánlivě všecho v pořádku, ovšem bez povinného parametru alt="" to nejde. I když nemá obrázek informační hodnotu, musí se alt="" uvést alespoň prázdný. Pokud tak neuděláte, negrafické prohlížeče si s obrázkem neporadí a zobrazí shluk [IMAGE] paskvilů. Takhle třeba vypadá jeden český zpravodajský portál.
<a href="javascript:..">
Javascript v odkazu způsobí u uživatelů s vypnutým Javascriptem (je jich poměrně hodně) to, že se nedozví vůbec nic. Patří do události onclick="". Ta se zpracuje jako první a pak teprve přijde na řadu obsah href="". Takže, pokud Javascript otevírá upravené okno s dokumentem, měl by odkaz směřovat na dokument samotný. Více o téhle problematice je k dispozici na Evolt.org
<font size="2" face="Verdana">
No jo, já vím. Ale já mám rád CSS a tohle patří do minulého století ;)

10:58 Tentokrát bude příspěvek bez víceříkajícího odkazu. Ne proto, že by se netýkal tématu. V Reflexu č. 42 vyšel poměrně osvětový článek o fenoménu blogování... o fenoménu, který se naší rodné vísce zatím vyhýbá. Bohužel, i když se jedná o materiál pro internetovou cílovou skupinu zajímavý, na online verzi Reflexu jej nenajdete.

Aktualizováno (21/10/2002): Ozval se mi přímo autor Reflexího webu Petr Staníček a odhalil mou lenost použít vyhledávaní na zmíněném webu. Článek je sice trošku schovaný, ale na webu jej najdete.

23:55 Je ten správný čas začít. Ten pomačkaný novorozenec vylíhnuvší se na adrese machal.creativity.cz se proměnil v celkem roztomilé batole a i když má pracičky od uhlí, bude se snad mít čile k světu.

Kromě toho mě, jako prvorodiči, neprogramátorovi, udělali včera radost na A List Apart, kde vyšel návod na zhotovení jednoduchého přepínače alternativní stylů stránky v PHP. Nechci, aby se batole šouralo světem jen v hornických montérkách.

15:25 Dogma W4 od pánů Staníčka, Prokopa, Kopty a Kouta je i přes svoji dogmatičnost vcelku zásadním "návodem" pro psaní přístupného XHTML. Až zas budu přemýštet, na co jsem při snaze dosáhnout nejvyšší možné přístupnosti webu zapoměl, mrknu sem. Chlapci umí.

17:32 Je rok 2002. Na Centrum.cz doslova exploduje nový design. V době, kdy se zveřejňuje návrh na XHTML 2.0, je konstrukce tak výzmamného portálu postavena na HTML nejisté, ale zastaralé verze. Centrum se snaží přiblížit začínajícím surferům, jenomže i když snaha vidět je, některým z nich se může naopak vzálit. Zkuste se po něm projít ve starém Netscapu nebo v textovém prohlížeči.

A teď něco vtipnějšího... Je stejný měsíc ve stejném roce. Nejlepší marketingová firma na světě (Microsoft) spustí nový web. Microsoft je členem organizace W3C. Organizace, která zasahuje do technologické budoucnosti webu. Microsoft má ovšem svůj přístup a jeho web není technicky příliš vzálený tomu, co generuje jeho nejprofláklejší produkt Word.

Nejde o to, že pár bláznů, kteří se u každého webu dívají do kódu, aby poznali s kým mají tu čest, se sarkasticky pousměje. Jde o to, že to, co bylo za poslední roky napsáno o přístupnosti, dopředné kompatibilitě, rychlosti, vstřícnosti k vyhledáváčům a dalších výhodách moderní konstrukce webů založené na CSS a XHTML, velké weby stále ignorují a bohužel nejenom u nás. Vyjímky typu Wired.com nebo Alltheweb.com jenom pravidlo potvrzují. Zeldman ví víc

A poslední článek kruhu: pro všechny tvůrce malých progresivních webů tu mám nakouknutí za pás cudnosti budocnosti: První veřejný návrh XHTML 2.0.

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.