machal.creativity.cz - Martin Michálek

10:01 CSS legrácka s pseudoanimací pomocí pseudotřídy Předevčírem jsem po několika měsících aktivně seděl nad CSS. Dumal jsem nad XHTML řešením své „oblíbené” ILT flashové navigace. Zkusil jsem trochu jinak využít pseudotřídu :hover u odkazu. Výsledek půlhodinové hříčky sice asi nepoužiju, ale třeba při jejím prozkoumávání pro sebe něco objevíte.

10:01 Kterak zabít Image Toolbar? Znáte to... uděláte krásný návrh stránky a jdete ho prezentovat do kanceláře klienta. Sednete k turbo-o-kterém-si-můžete-nechat-zdát stroji jeho o-které-si-můžete-nechat-zdát sekretářky a do adresní řádky jejího a-co-jste-tady-čekali MSIE6 třesouce se vepíšete napotřetí adresu typu machal.creativity.cz/­dizajny/­tylepsi/­kdejsemtojenstrcil/­ahatady_003.png.

Mno, a objeví se úplně-hnusně-zmenšený návrh layoutu úvodní stránky, se kterým jste chodili tři dny spát nad ránem. Nad ním poskakuje jakási lištička, která se vám za tu deformaci vysmívá. Je to Image Toolbar, který je zcela nepochopitelně v MSIE6 ve výchozím nastavení zapnutý. Už vás vidím, jak nervózně hledáte v nepřátelském nastavení Exploreru možnost, jak tuhle hrůzu zrušit.

Víte, co. Nacpěte si ty návrhy radši do nějakého XHTML souboru, kde můžete lištičku odpojit od zdroje nastavením <meta http-equiv="imagetoolbar" content="no" /> pro celý soubor. Nebo <img src="ahatady_003.png" GALLERYIMG="no" /> pro jednotlivý obrázek. Taky se vám ježí vlasy těmi nestandardními Microsoftími parametry? Ale nechte toho, proti nepříteli je třeba bojovat jeho vlastními zbraněmi. I když jsou chemické.

17:12 Templejty nebo rychlokvašky... Co je horší? Pixy obrací oči v sloup v případě projektu design.stránek.cz, který na základě frančízingu z USA prodává hotové web-designy i s kódem za pár šušní. Já se toho vůbec nebojím, přece jen projekty typu Template Monster web krášlí už docela dlouho a jeho česká verze je jen česky horší. Tyhle projekty si svoji skupinu zákazníků najdou. Budou to klienti na cestě mezi publikováním z MS WORD HMTL a Dreamweaverem. Kluci a holky v půli cesty, kteří zatím neví, že web za deset tisíc jim nejspíš nevydělá narozdíl od webu za pade, za kilo.

Zatím jsem v klidu. Pixy má ale taky fórum a tam jsem si přečetl toto:

ondra: nechapu to. delam ve webdesignerske firme (docela znama, docela velka - 30+ lidi) kde zdrojaky dopadaji podobne, nejaka validace nebo testovani Verdany na Macu nikoho netrapi, weby delame co nejrychlejsi cestou - pomoci Dreamweaveru a hlavni je, kdyz to chodi v IE a vazne si nemuzume stezovat. projekty jsou pro velke firmy, se slusnymi rozpocty (200k+). takze neplacte, vydelavat se da ruzne. taky dokazu udelat "dokonaly" web, ale trva to trosku delsi dobu nez rozriznout psd a doklikat ho v dmwru

Mám obavy, že tohle je větší průšvih než celá prkotina s templejtama. Když někdo dělá pro významné české klienty weby tímhle způsobem, nedokáže těm klientům říct, že (a proč) takhle ne, nechá se strhnout reklamnkovým nasekej-to-tam tempem, je to dost špatná reklama českému webdesignu. V ILT! to dokážeme taky pěkně rychle nasekat, ale na Dreamweaver tady nikdo nesáhne a i větší weby jsou na výstupu alespoň z hlediska kódu na slušné úrovni a že bychom se přitom moc potili, říct nemůžu.

09:44 Co mi 3 dny výpadku daly a vzaly Vlastně... nedaly mi nic, snad jen řádného facana s tím, že hosting je třeba opravdu hlídat. Když se ale dívám do přístupových statistik, tak výpadek tohoto serveru od soboty do úterka je znatelný více než hodně. Proč je vlastně tak důležité, aby server neustále a i bez drobných výpadků běžel?

  • Návštěvníci — lid na vaše stránky zapomene stejně rychle, jak se na ně dostal. Stránka nenalezena? Nevadí, jdu jinam. A kdoví, jestli se ještě vrátím...
  • Indexovací roboti — já jsem měl štěstí, že můj web z žádného důležitého fulltextu nevypadl, ale někdy stačí chvilkový výpadek a robot web považuje za mrtvý. Fulltexty si nemůžou dovolit zobrazovat ve výsledcích vyhledávání neexistující weby.

Bohužel nevlastním databázi svých návštěvníků (což je má nevýhoda proti dobrým firemním webům, které takovými daty disponují) a tudíž nemůžu napsat e–mail typu „Franto, Pepíku, pojďte zpátky, už to mi zase funguje.” Jediné čím vás oba můžu získat zpět je pachtěním kvalitního obsahu, však vy se o mě zas někde dozvíte.

Každopádně — doufám, že už nikdy neuslyším „Machale, zase ti to spadlo!” :-)

09:41 Nakreslete GPSkou třeba vzkaz milované Čemu všemu se lidi mohou věnovat s vážným výrazem v tváři mě neustále překvapuje. Že by se někdo na světě chtěl stát kreslícím perem, jsem doteď netušil. Malování vlastním pohybem, který je zaznamenáván navigačním systémem GPS, je ale vlastně dost úchylné na to, aby jím někdo strávil život. Třeba takový cyklista, co najezdil 67 kilometrů po Brightonu, aby tak namaloval loď. Mno, docela se mu povedla. Jen by mě zajímalo, jakou náhradu mazací gumy použije, když si zabloudí v cizí čtvrti. (Našel jsem na Webmonkey Blogu.)

09:40 Formuláře se stylem Pixy mě opět potěšil a i když tentokrát neříká nic objevného, jeho popis stylování formulářů je fajn shrnutím toho, co všichni víme, ale stejně místo jednoduché kombinace HTML+CSS furt zbytečně používáme tabulky, že...?

09:39 Nejhlasitější polknutí naprázdno v Praze 4 — Podolí za poslední měsíc:

„Chlapi jsou svině!”
„Hmm... tak to abych si začal balit kufry, co?” (pokus o vtip)
„Ale ne, ty ne...”
„Nejsem svině? Fajn, tak to jsem si oddychl.”
„Ne, ty nejsi chlap... ty jsi přece spolubydlící.”

Holky holt dokážou zvednout sebevědomí. :-)

18:41 Příště sleduj kam klikáš, vole... Taková vtipná historka z natáčení weblogu: Sleduju, že na můj materiál o Opeře 7 odkazuje v IVT blogu dj Padák. U něj vidím krátký text o tvaru ňader operních děv a odkaz na skin, který Padák na té své používá... mám chvilku a i když tyhle serepetičky nemusím, ani nevím proč klikám, přitom čekám, že se dostanu na stránku toho skinu... na vteřinu vyskočí dialog a najednou moje nebohá Opera vypadá úplně jinak...
... a pointa je v tom, že taky právě kvůli vlastnostem typu klikni-sem-a-nevíš-co-se-stane jsem přestal používat IE :-)

18:00 Skutečná česká typografie s novým ksichtem a dobrým obsahem. Typo.cz zveřejnilo svůj nový layout s aktualizovaným obsahem. Zatím jsem nešel moc do hloubky serveru, ale pokud si někdo z vás něco s typografií začal, doporučuju jako kvalitní zdroj.

Je trošku škoda, že se Filip Blažek nevěnuje více typografii na webu, ať už teoreticky (srovnávat jeho zastaralý článeček s Pixyho kvalitním webtypografickým blogzdrojem je jako když nejlepší kartu v pokru držíte obráceně) nebo prakticky (když se někdo soustředí na typografii, zanedbává přístupnost — nevím, jak ostatní zájemci o informace z Typo.cz, ale já prostě jako pětadvacetiletý stařík nezvětšitelné fonty velikosti 9px nepřečtu.) Nicméně věřím v nápravu a fandím. (Našel jsem na Isolate.cz)

09:41 O víkendu jsem málo spal, v sobotu jsem nedostal chuť na vodku, spolubydlící přestávají věřit, že jsem normální. Doufám, že za to nemůže dočasná ztráta identity na machal.creativity.cz kterou způsobilo nedorozumění s dřívějším hostingem. Nyní jsem na novém hostingu a vše klape, jak má. Těm, které zde o víkendu přivítalo 404 trpaslíků (a těm, kteří považovali tento weblog za mrtvý) se omlouvám.

09:28 Darkmaster at Pooh dot Cz radí klientům, jak vybrat profesionální webdesignéry. Ach ne! Já mám Pooh.cz docela rád, má svou poetiku. Ale ať už proboha nepíše odborné články.

Příklad z článku „Za málo peněz vytvoříme HROZNÉ STRÁNKY!”: Profesionální webdesignéři: Jejich stránky poznáte podle toho, že se rychle načítají. ... Pravda, vytrženo z kontextu, ale pokud si vážně říkáte profesionální webdesigner, doporučuju přečíst celý článek. No, vážně: úplné nesmysly v tom článku nenaleznete. Jen některé formulace ale i informace jsou takové ... kouzelné. Problém je, že článek si na Pooh přečte 500 – 1000 lidí, což už něco znamená. Pokud budou někoho někdy klienti takhle vnímat, no nazdar.

09:27 Jo, včera byla krásná neděle. Pohled z okna místo plánovaných bruslí a projížďky podél Vltavy dával šanci sněhulím a klouzání se po dubnovém sněhovém poprašku.

Měl jsem alespoň šanci pročíst si knihu Stevena Kruga Don't Make Me Think. Computer Press ji záslužně (mažu jeden černý puntík) uvedl na český trh pod názvem Web Design — nenuťte uživatele přemýšlet!

Asi nemá smysl rozebírat kvality té knihy — pokud to myslíte s webdesignem vážně, měli byste její základní myšlenky vstřebat. Krug i jeho český překlad sice používá jazyk, který někdy oslovuje spíše frajery v kravatách mimo zákopy, ale to není podstatné — naopak, pokud se k nim alespoň pár kusů dostane, bude nám v temných slujích u monitoru lépe.

Doporučuju alespoň prolítnout kapitoly o věcech, které buď tušíte, ale nemáte v nich jasno anebo si myslíte, že v nich máte jasno, ale jste vedle jak jedle — o tom, jak se vyplácí kreativita při návrhu navigace (většinou jí jenom naštvete uživatele), o tom, jak vlasně weby používáme (úplně bezhlavě, vzhledem k tomu, co si asi myslíte), o tom, jestli weby potřebují návody k použítí (nikdo je nečte) atd. atd.

Mě nejvíce potěšila kapitola o testování použitelnosti a náboženských válkách během stavění webů. Všichni známe ty spory o tlačítka, rolovací menu, barvy (čti: kraviny) mezi vývojáři, designéry, marketingovými specialisty a klienty, kteří tu srandu platí. Každý z nich má svoji představu, každý se snaží svoji představu prosadit. Krug říká, že jediným způsobem, jak tyto spory rozřešit a přitom udělat web pro lidi je testování použitelnosti s uživateli.

Osobně jsem žádné testování zatím nevyzkoušel, ale určitě na některých následujících projektech chci. Nakonec... ani u nás už to není žádná novinka: když jsem před časem komunikoval s vývojáři použitelného serveru eTarget, zjistil jsem, že svých kvalit docílili i tímto postupem. Nový Atlas jím prošel taky, ovšem zde detaily neznám.

Ještě k těm náboženským válkám: jakmile začně z tvůrčího kotle designér – vývojář – marketing – management – klient mít jeden silně navrch, z výsledku jejich konání se stane nepoužitelná omáčka. A to není teorie, to znám.

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.