machal.creativity.cz - Martin Michálek

18:26 Pokud jste na pochybách, zmáčkněte reload! S touto hláškou se minulý rok vrhnul Zeldman do redesignu svého blogu za pochodu. Návštěvníci se nestačili divit, jak se jim vzhled měnil před očima. Napsali o tom Zeldmanovi spousti inspirativních mailů a ten jim na oplátku svěřil řešení problémů, na které při redesignu narážel.

Redesign na veřejnosti má své opodstatnění — je to prima hra a lákadlo pro uživatele. Ti vás zaplaví zpětnou vazbou, kterou z nich normálně nedostanete ani pod různýma pohrůžkama. Smozřejmě riskujete dočasnou ztrátu identity. Zeldman si to dovolit může. K jeho image na netu chybí už jen to, aby napsal vlastní muzikál nebo rapoval na poslední desce Celine Dion.

Po jiných pokusech se do redesignu při šmírování uživatelstvem vrhla Macromedia. Firma, která dala světu nejzneuživanější animační plugin, která vypadá, že má v umyslu udat světový standard v oboru software pro webaře. Dává k dispozici dosti zajímavou zprávu o stavu redesignu a dělá co může. Mám ale trochu podezření, že dokud se nezbaví stránek typu Site requirements for macromedia.com (neboli: co všechno musíte mít na sobě, abyste mohli nakupovat v našem krámě), ten redesign zůstane někde na začátku cesty, stejně jako jsem zůstal já s Operou, když jsem pro nevhodný prohlížeč nebyl připuštěn do části jejich webu.

09:57 Kmotře blogře! Sice chápu, že kódování UTF-8, který jsi začal používat, je standard, ale vysvětli to mým českým prohlížečům běžícím pod Systémem 98... Nezlob nebo tě vyměním.

Díky všem za upozornění a omlouvám se za podivné ne-kódování v předchozím příspěvku.

22:10 Konečně mě v Praze okradli. Než jsem se nechal zaměstnat v matce Praze, nemusel jsem ani na drsném severu kriminalitě nijak zvlášť vzdorovat. V metropoli si dávám dost bacha, nicméně v sobotu brzo ráno v jednom klubíku v Holešovicích využil nějaké šikula moji zainteresovanosti stolním fotbálkem a vytáhl mi z baťůžku peněženku. Proč používám slovo konečně? Naivně doufám, že jsem si to u podsvětí tímhle zamázl a dají mi na pár let pokoj. :-)

Vlastně... co je jedna peněženka proti vykradeným autům, nedejbože vykradeným bytům, jak můžou potvrdit někteří mí známí tady. Peníze si znovu vydělám, doklady vyřídím. Mám dokonce dobrý pocit z toho, jak se chovali lidé okolo mě, klubu, na Radiu 1, v eBance i na policii. V posledním případě samozřejmě relativně k hrůzostrašným historkám, co slýchávám — stačila jim na mě pouhá hodinka. Nicméně — zůstane mi jizva v podobě totální ztráty důvěry. Když se bez peněženky procházíte podnikem, kde ještě před chvíli byli všichni absolutně v pohodě a říkate si, kdo z těch pohodářů je ochoten někomu způsobit měsíční problémy s vyřizováním dokladů, máte takovou divnou pachuť v ústech.

14:40 Musím říct, že z téhle války jsem jelen. Dnes jsem procházel internetová média a snažil se vstřebat různé pohledy. Docela sympatický jako webaři mi od Novinek přišel jejich flashový speciál, jinak jsou Češi poměrně ochuzováni, pohled z druhé strany klasicky nabízí IndyMedia.org. Ovšem, teď když jsem narazil na sugestivní blog z Bagdádu, mám v tom trošku jasněji. Je dobře, že ve válce nejsou jen média, ale i lidé.

17:01 Havíři nebo roboti? Jak jsem slíbil... jsou zpět. Skript na přepínání stylů jsem převzal znovu od Zeldmana, ovšem již aktualizovaný a snad řešící problém s cookies v MSIE. Zároveň experimentálně pozměňuji havířskou definici fontů z pokud–jste–pod–windows–Trebuched MS na pokud–jste–pod–windows–Verdanu. Pokud byste ji nemohli rozdýchat, dejte vědět. Pro zajímavost — o tom, že s žádnou definicí písem si nemůžete být jistí svědčí fakt, že já jako autor jsem svůj blog s Verdanou dosud nikde neviděl. A–to–jsem–pod–Windows.

21:21 Michale, prosimtě, co je to ten OpenSource?
„No, to je něco s Microsoft Office, Vláďo, nebo ne?”
„Hm. A on někdo používá i nějaké alternativní prohlížeče?”
„Jasně. Weboví experti. Je to jen zlomek populace.”
„No jo. Ti tady píšou, že znemožňujeme užívání webů zdravotně postiženým...”
„... přepošlem to Marii, to je její věc...”
„Počkej. Kolik lidí to podepsalo?”
„Kolem třista. To je přibližně polovina současných preferencí US.”
„Napiš jim něco ve smyslu, že ministr o tomto problému ví a v nejbližší době jej bude řešit.”

21:57 Javascript error: Design not found Vítejte na machal.creativity.cz — blogu bez designu. Před nedávnem jsem byl Danielem Dočekalem upozorňován, že můj skript pro přepínání stylů není zrovna optimální a v některých případech prostě nefunguje. Někdy a někomu totiž nezobrazí přednastavený vzhled, ale pouze stránku s obsahem.

Daniel teď tenhle můj případ chybného skriptu použil jako příklad pro článek Bez skriptingu ani ránu..., kde říká... cituji:

... nikdo by neměl používat skripting k zajištění nejzákladnějších funkcí svého webu. Protože když JavaScript není, web nefunguje.

Nebudu po Pixym opakovat, že vzhled není ani nejzákladnější, ani funkce webu. Přispěju již jen praktickým příkladem a dočasně dávám ty barevné serepetičky okolo pryč, otevírám jádro pudla, svlíkám se donaha (ehm... svůj web, pardon). A teď — řekněte, chybí tady nějaká důležitá věc, kvůli které tuto stránku navštěvujete?

No, a pokud sem opravdu každé ráno chodíte jenom vomrknout havíře nebo roboty, tak vás můžu ubezpečit, že vám je brzo vrátím... Dříve než se předávkujete krystalicky čistým obsahem. :-)

Ještě pár vzkazů a vzhůru dolů:

Pixy, nehaž flintu do žita — je sice pravda, že úzké česky rozumící čtenářstvo není tím pravým doceněním práce na úrovni světové ligy, ale jsem přesvědčen, že těmi novými myšlenkami vepsanými do blogů se u nás vychová silná generace kvalitních webdělníků a český web bude konečně vypadat neZavináčově. Mno, a pánové Staníčku, Prokope atd. co kdybyste si našli čas na český kodérský superblog v angličtině?

Yuhů, tvoje Velikosti písma mi připoměly, že tenhle problém jsem nedávno opět řešil, ale opět nevyřešil.

Přitom mám tak skromné přání — chci velikost, která se bude ve všech prohlížečích zobrazovat přibližně jako bych ji v pixelech nadefinoval velikostí 12px a chci, aby uživatel měl možnost tuto velikost minimálně zvětšovat, ale raději i zmenšovat a nechci používat hrůzy typu detekce prohlížeče.

V současné době jsem ve stádiu, kdy používám jedno z řešení z Noodle Incident — stanovím velikost textu jako 0.8em, což je všude stejně velké a jen MSIE na Macu a při uživatelském změnšování i na Windowsím MSIE se písmo zobrazí menší. Viz screenshoty

Definování pomocí klíčových slov (třeba font-size: small) neinterpretuje dobře Opera a jelikož teto web je tak trochu i o Opeře :-), jednookým králem jest definice body, * { font-size: 0.8em }. Máte lepší řešení? Sem s ním!

17:35 Mí drazí poRSSluchači přelaďte prosím ke Garçonovi. Má stabilnější server.

17:29 Proč je lepší chodit do kina než rozumět počítačům?

  1. když se vám po třech týdnech uvolní jeden večer, běžte do půjčovny DVD a půjčte si film, na který se těšíte — třeba Kytici
  2. večer zjistíte, že váš Systém 98 nepodporuje přehrávání DVD i rozhodnete se nainstalovat již několik týdnů lačně čekající Systém 2000 — je přece stabilnější a vůbec...
  3. skroronový Systém 2000 po hodině instalace zjistí, že vaše železo není ta správná strava pro něj a ukončí svou práci v takovém stádiu, kdy být to člověk, míří nezadržitelně na úřad práce
  4. druhý den vrátíte film zpátky do půjčovny
  5. druhou noc zachraňujete data zpod nepodařené instalace, formátujete disk a nasazujete zpět svůj oblíbený systém 98

Myslím, že na Kytici je lepší jít do kina :-).

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.