machal.creativity.cz - Martin Michálek

18:28 Co mi přijde ujeté na anketě Český zavináč? Existence, nominace, podivné existence, neexistence ceny za webdesign.

Jinak — Zavináč prezentuje světu český web jako naprosto nudné médium, bez nových nápadů a projektů, se stále stejnými Karly Gotty v porotě, stále stejně špatnými kategoriemi a nominacemi, které přetrhává snad jen Jyxo a spol. v nových projektech. Jsem buď úplně mimo .cz nebo v úplně nejhlubším undergroundu nebo je Zavináč opravdu jen výsměch?

17:59 Před hodinou se Václav Klaus stal prezidentem této země. Věřím, že všichni, co prohlašovali, že pokud se tak stane, požádají o azyl v jiné, demokratičtější zemi, nesplní své sliby. Zřejmě bych přišel o půl rodiny a část kamarádů. Ukončete balení kufrů a odlet do Albánie a potěšte se on–line reportáží z volby prezidenta v balení Hokej, Fotbal a Vaškův oblíbený Basket. Na iDnes prostě umí! :-) (Objevili Jirka a Jirka z ILT!)

17:22 Moc zajímavé: Větší písmo? Žádný problém! versus Velikost písma a alibismus. CSS signature aneb mají si uživatelé nastavovat svůj vzhled pro váš web?

Marek Prokop nešťastně použil uživatelský předpis stylů pro úpravu velikosti písma na Sově. Než psát příspěvek možná bylo lepší sednout si ke svému CSS předpisu a upravit ho tak, aby si uživatelé tu velikost mohli měnit standardně. S Pixyho názorem se můžu stotožnit. A: já nemám nic proti uživatelskému stylesheetu, kterým si například špatně vidoucí lidé můžou jednoduše přednastavit vzhled všech webů tak, aby jim vyhovoval. Má ale smysl mít možnost definovat si vlastní vzhled pro každý web zvlášť? Když ano — má to smysl v případě, že autoři webů pro to musejí něco udělat? Mám pocit, že celé CSS signature je sice hezká vlastnost a nápad pro výrobce browserů, ale pro praxi nepříliš použitelná. Když už chceme něco uživatelům dovolit, dejme jim co nejuniverzálněji postavený web, a možnost měnit si serepetičky v rámci browseru nebo jim dejme tu možnost přímo na stránce (viz uživatelské nastavování designu zde). Uživatel není autor.

16:10 Operní týden končí. S bolestí celého člověka a s vědomím, že už nikdy nevložím do úst nic dánského (tohle byla kupodivu vodka a nikoliv ve velkém množstí) se odjíždím regenerovat na Moravu, takže Operní víkend se konat nebude.

Nicméně: Lukáši a všichni ostatní, co jste dosud neprozřeli: Opera7 je samozřejmě plnohodnotný browser. Mám jisté podezření, že je to dokonce nejlepší browser, jaký jsem kdy používal a to jsem jich vyzkoušel tuny. Tak si dejte dáreček a šupky hupky stahovat na Slunečnici.

00:51 Tentokrát to netopýr málem nepřežil. Ne, neblouzním. Jen asi začnu s tou O7 být otravný. Včera jsem si ji nainstaloval doma (ano, i do Podolí už dorazila nejnovější technologie) a jelikož to mám se správou pošty doma složitější, chtěl jsem zkusit použít Opeřin mailový klient, který pojmenovali jako trapný hollywoodský akčňák — M2. No, ten klient úplně trapný není. Dokonce bych řekl, že The Bat, který měl u mě se správou pošty zatím neochvějný primát, byl téměř sestřelen operní divou podivného jména. Tvůrci M2 jsou sice trošku hysteričtí, když vám do vašich mailů továrně přednastaví podpis Using M2, Opera's revolutionary e-mail client, ale pokud nepotřebujete zrovna mailový klient s milonem serepetiček, ale chcete poštu teď, hned, hbitě, vesele a se spoustou nápadů vyberte si M2.

Mimochodem, pokud Operu opravdu používáte, nastavte si, ať se vám identifikuje jako Opera, nikoliv jako IE, jak jest přednastaveno (pomocí F12). Uděláte tím dobrý skutek — zvýšite podíl tohodle browseru nejen ve zdejších statistikách.

21:29 Tak jo, uznávám, že to moje RSS za moc nestojí — jednou funguje, podruhé nefunguje, potřetí to vypadá, že Voidstar si z nás dělá srandu. Medvídek Pů naštěstí plní úlohu upozorňovače na nepravosti velmi dobře. Snad česká blogerská batolata přežijou hacknuté systémy pro správu blogu stejně jako šmejdské (a dočasné) výstupy pro čtečky novinek.

Aktuálně (17. 2. 2002): Můj RSS feed těžce polyká i čtečka Feedreader. Ale alespoň jsem díky Lukáši Mižochovi našel totálně jednoduchou a zjevně funkční čtečku RSS pro Windows.

Mimochodem, o tomhle víkendu jsem vyměnil jednu spolubydlící za dvě úplně nové. Takže se nedivte, pokud se odstupy mezi záznamy budou zvětšovat. No a jestliže se následující týden neobjevím v práci, prosím všechny, kteří ví kde bydlím, aby mě přišli zachránit. :-)

21:11 Alternativa číslo 7. Nemám rád televizi Nova, diskotéky mě nikdy nebavily a pokud se zrovna nezblázním, na filmové hity do multiplexu mě nikdo nedostane. Ladím Radio 1, kdybych měl televizi, dívám se nejčastěji na ČT2. Používám prohlížeč Opera. Alternativa mi totiž vždycky dá něco navíc.

Podle statistik asi 75 % mých návštěvníků používá prohlížeče, které jim někdo vnutil a ani je nenapadne, že existuje něco lepšího. S tím by bylo hezké něco udělat a proto máte, milí uživatelé Exploreru a jeho nástaveb, nyní možnost vyzkoušet lepší prohlížeč. Operu 7. Článeček Opera 7 — proč ji sakra ještě nepoužíváte? vám snad trochu pomůže.

18:41 RSS. Díky jednoduché utilitě a tipu Martina Kopty je obsah mého blogu nyní přístupný i v RSS, formátu pro sdílení obsahu webu.

18:08 Systémové barvy na web. Dnes jsem se nějakou chvíli zabýval tím, jak pro jednu specifickou aplikaci nejlépe nasimulovat vzhled uživatelského rozhraní rodiny nejrozšířenější operačního systému. Mám totiž pocit, že první věc, kterou každý uživatel navrátivší se z kurzu „Administrátorem systému Windows za 15 minut” udělá, je to, že otevře vlastnosti zobrazení a nastaví si tu svou barevnou kombinaci. Jak vím z několika opatrných návštěv u těchto tvorů, vzhledem k úchylnosti nastavených barev je užívání LSD pravděpodobně rozšířenější než se předpokládá.

Naštěstí jsem si vzpoměl na CSS2 a jeho vlastnosti pro nastavení uživatelského rozhraní, díky kterému můžete uživateli z webu, který se má tvářit jako aplikace, poskytnou jeho nastavené barvy a fonty. U DHTMLKitchen si vše můžete vyzkoušet.

16:41 Sedíte zrovna u počítače doma? Tak se rozhlídněte kolem sebe. Nevypadá to u vás podobně jako v doupětech dobrovolníků, kteří se přihlásili k projektu MyRoom?

13:31 Zrušíme všechny obrázkové nadpisy? Vždycky jsem byl přesvědčením na hranici mezi dogmatickým přístupem k XHTML s maximálním dodržováním zásad přístupnosti webů a designérským pohledem kdyz-to-není-obrázek-vypadá-to-hnusně. Stejně, jako vím, že zbytečné obrázky do webů prostě nepatří, nepřekousnu striktní odmítání grafických nadpisů, i když vím, že v tomhle případě některým lidem ztížím používání webu.

Pokud někdo z webdesignové firmy razí přístupnost vycházející z poctivě napsaného kódu u svých klientů, ví, že pro některé z nich je velmi těžké něco takového pochopit, natož pak třeba praktikovat. Když položíte argument vyhledávačů, jejichž indexovací roboti dobře psané HTML upřednostňují, jste často vítěz.

Jak píše dnešní SVS Google změnil svůj přístup k indexaci parametru alt="" (alternativní popisek) u obrázků. Donedávna indexoval všechny tyto texty, což vedlo k častému zneužívání a proto nyní indexuje jen ty obrázky, které jsou zároveň odkazem. Stručně: Zaindexuje vám popisek proklikávacího loga serveru, ovšem popisek grafického nadpisu stránky už ne. Jyxo které se stává významným poskytovatelem fulltextu v .cz neindexuje alty vůbec.

Mě je ten přístup na jednu stranu sympatický v nucení webdesignérů k tvorbě přístupných webů, ale svůj grafický nadpis budu hájit. Přece jen jsou jiné způsoby, jak nadpis zaindexovat (třeba v titulku stránky) a protože si prostě nedovedu některé typy webů s výlučně textovými nadpisy představit.

12:27 Jsou české blogy úplně jalové? Lukáš Oborský odkazuje na Sovu v síti, jež odkazuje na Lukáše Mižocha odkazujícího na svou korespondenci s Martinem Koptou, který kritizuje české blogy za nizkou frekvenci zapisu, malo subjektivnich komentaru, nevyhranenost nazoru, neschopnost budovat si „fanclub“, neustálé vzájemné dokolaodkazování bez komentáře atd.

Čeští blogeři jsou jako prckové z mateřské školky, co si vyšli na procházku bez paní vychovatelky, tak si tak různě mezi sebou žvlatlají, občas ten nejstarší vytáhne nějakou hračku a začnou se o ni všichni prát.

Není to ani rok, od doby, co začal vycházet první český webdesignérský blog Sova v síti. Od té doby je významným a kvalitním zdrojem informací o svém oboru. Přibližně před čtvrt rokem se začaly objevovat další blogy i z jiných oborů, stále se objevují a budou se objevovat ještě častěji. Nejčtenější z webdesignérských blogů (pochopitelně SVS) je neporovnatelně přínosnější než podobně zaměřený magazín Interval, přesto má asi třetinovou návštěvnost. V budoucnu to samozřejmě bude lepší, ovšem jsme stále v té materšké školce.

Co potřebuje české webdesignérské blogování? Více zkušených autorů, vylétnutí z hnízda soví matky a pár dosednutí na jiný strom, lepší podmínky pro připojení k inetu (jak taky zmiňuje Martin), kvalitní domácí zdroje, zkušenější pisálky, více času od zaměstnavatelů, klientů, přítelkyň, manželek, spolubydlících... a samozřejmě levnější a kvalitnější vodku.

Tak to s náma jalovýma chvíli vydržte, my si vlastní cestu najdem.

21:20 Rychlovky:

Krásná, chytrá, rychlá... škoda, že nemá prsa: Opera 7
Vhodná pro manžela (uživatele) i milence (kodéra). Doporučuju všem a jistě se k tématu vrátím.
Blogger si někdy koleduje o výprask
Jako Sově i mě Blogger občas ztrácí nějaký ten archiv. Jedná se o věc známou a pomoc je někdy jednoduchá. Nicméně to, že se takové věci nejrozšířenějšímu světovému systému pro vedení blogu stávají, je už samo o sobě s podivem.
Pracují neschopní webdesignéři pro Eurotel?
Nikoliv. Neschopní webdesignéři pracují téměř všude. Nedávno jsem jako potenciální klient na webech pěti českých významných bank hledal informace o běžném účtu. Napsal jsem čtyři e–maily s hlášením chyb, z nichž některé znemožnovaly použití webu. (Přitom jsem používal nejrozšířenější prohlížeč, žádnou "obskurní" Operu). Uspokojivou odpověď jsem dostal jen jednu. Hádejte — mám běžný účet u některé z těch pěti bank?
Nicméně článek Pixyho Eurotel neposkytuje informace nevhodným uživatelům je výborný.
Zeldman se uredesignuje k smrti
S hesly When in doubt, refresh this page. a Redesign While-U-Watch™ vyrazila před časem webdesignová pop-star Zeldman redesignovat za pochodu. Ztrácí ksicht, ale ukazuje, že web není nic statického.

20:45 I'll be back... Nenarážím teď na Arnieho nesmrtelnou hlášku, nýbrž na prostý fakt, že poslední záznam tohoto blogu je už snad čtrnáctidenní stařeček a asi se hned tak do původního tempa nevrátím. Myslím, že to byl autorLiving Can Kill You, kdo nedávno psal o tom, že četnost záznamu v jeho blogu je určená pracovní vytížeností. Stejně tak v mém nebohém případě.

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.