machal.creativity.cz - Martin Michálek

19:09 Rodinné záležitosti. Marek Prokop udělal další užitečnou věc pro rozkvět českého blogování: Nabídl srovnání návštěvnosti weblogů na dvou českých serverech pro měření návštěvnosti: Toplist a NaVrcholu. Machal.creativity.cz figuroval na krásném předposledním místě, pro což jediné vysvětlení je, že jsem před časem v záchvatu zfetovaného čističe kódu Toplist z tohoto webu vyloučil pro neslušné chování (invalidní kód). Přepsat jej do hezčí podoby ovšem není vůbec těžké. Zatímco jsem měřil u counter.cnw.cz, v Toplistu zůstala prázdná registrace. Ode dneška už zase prázdná není a můžu se svou havířskou odrhávačkou a zpěvačkou robotického hlasu vyrazit do blogerské hitparády.

Proč jsem načal rodinné záležitosti? Možná jste si všimli přidaných odkazů na rodinu tohodle weblogu. Matka je jasná, otec je vždy neznámý a ještě než dostanu výsledky DNA testů, tipuju Zeldmana. Sourozenci jsou většinou jasní a vzhledem k tomu, že rodičové (otec je pěkný kanec a máti je taky zdravá) mají občas nějakou tu bokovku, budou jistě houfně přibývat. Další odkazy jsou v přípravě. Jestliže stále nevíte o čem to mluvím, podívejte se do levého menu (tímto oslovuji většinu, jelikož není vůbec jisté, že na vašem zařízení je menu vlevo).

22:46 Konečně krásný rollover! Viděl jsem snad několik desítek technických řešení efektu změny obrázku po najetí myši, ale tohle je úplně nejkrásnější na celém světě. Jak jsem očekával — nebude rolovat v javascriptově invalidních browserech typu mé domácí důchodkyně Opery 5, ovšem tím se nic nepokazí. (Web-graphics ví víc)

A když už jsme u těch krás — o té doby co po roce plánovaně skončilo Jsem.cz, vznikl prostor, který se autoři snaží zaplnit projektem Neurobion. Až budete mít chuť na nějaký ten hezký flashík, zamiřte sem.

19:57 Trošku té nedělní pohody: Včera jsem byl na druhém dílu Pána Prstenů: Dvě věže. Nikoliv proto, že bych byl stižen záchvatem nutné potřeby, nikoliv proto, že jsem nechtěl být poslední bloger na českém webu, který LOTR 2 neviděl (1), (2), ale proto, že jsem se nechal přesvědčit a šel do kina zadarmo. :) Jaký jsem měl pocit? Mno, zívl jsem jenom jednou. Skoro celé tři hodiny jsem se nechal bavit, byl uchvacován, dojímán, vzrušován. Ovšem dneska můžu říct, že bych 180 Kč a tři hodiny investoval lépe (Amundsen vodka 0,5 l). Ten film je o dost víc Hollywoodštější, američtější, přístupnější, blbější než první díl trilogie. Je tam vše od úchvatného zpracování, sexu (Taylorová, ta se ani svlíkat nemusí), vzruchu (nejlépe zpracovaná bitva, jakou jsem viděl), hláškovitého humoru (necitlivě umístěného), pokusů o intelektuálské rozjímání až po dojetí a happy end.

Trapně vachrlatý přechod k webdesignu: LOTR má pochopitelně výborný oficiální web. Pochopitelně vám, když jste úplně blbí (já jsem neřekl Američané!), k jeho nalezení stačí znát klíčovou frázi. Jen je škoda, že v naší dědině chcípl pes a BFU najde úplné kraviny. Marek Prokop začíná být taky ze zoufalství sarkastický a v SVS vtipně podotýká:

Naprostá neschopnost českých internetových firem poskytovat důvěryhodné internetové služby je opravdu fascinující.

Já bych to pro svůj účel přeformuloval takhle: Naprostá nechopnost českých firem (tentokrát filmového distributora) používat internet jako zdroj výdělku je fascinující.

14:19 Zase ten pitomý nový rok! Aneb: taky máte v patičce svých webů starý letopočet? Jestli vás, stejně jako mě, vůbec nebaví pokaždé v lednu aktuální rok opravovat a nejste, stejně jako já, zrovna programátoři, zůstaňte na příjmu. S dovolením Kevina Yanka z newsletteru The SitePoint Tech Times zveřejňuji část jeho posledního čísla. S pomocí krátkého kousku kódu v jednom z internetových jazyků nebudete příště v lednu přemýšlet, na co jste to ještě zapoměli. Všem nedotčeným designérům se omlouvám za následující legrační guláš znaků.

ASP (VBSCRIPT):
Copyright © 1998-<%=Year(Date)%>
ASP.NET (VB.NET):
' In Page_Load
yearLabel.Text = DateTime.Now.Year

<!-- In the document body -->
Copyright © 1998-<asp:label runat="server" id="yearLabel"/>
COLDFUSION:
Copyright © 1998-<cfoutput>#Year(Now())#</cfoutput>
JSP:
<%@ page import="java.util.Calendar" %>
...
Copyright ©
1998-<%=Calendar.getInstance().get(Calendar.YEAR)%>
PERL
printf('Copyright © 1998-%d',(localtime)[5] + 1900);
PHP
Copyright © 1998-<?=date('Y')?>
..a když všechno zklame, máte ještě JAVASCRIPT
document.write('Copyright © 1998-' +  (new Date()).getFullYear());

A vůbec, o magazínu Sitepoint.com snad už víte. Je to jeden z těch nejlepších zdrojů pro lidi všech profesí motající se kolem tvorby webu. Možná nevíte, že do rodiny Sitepointu patří i weby specializované na vydělávání na webu, propagaci na webu nebo na nástroje a služby pro webmastery.

18:38 Vy, vy, vy! Když jsem dneska ráno usínal zmožen jedním tvrdým obchodním jednáním v Brně, nutil jsem mozek k zapamatování toho, že dnes vám musím sdělit toto: Jste pěkní vopičáci! Ehm.. tedy někteří z vás.

Abych to vysvětlil: když jsem před časem oceňoval čtenářovu vtipnost při zadávání frází do vyhledávacího formuláře na této stránce, měl jsem asi očekávat, že to spustí lavinu nejperverznějších frází v historii vyhledávání. Výsledky, které z Atomz (které zde používám jako SE) během posledních dvou týdnů přisly budu publikovat jedině po konverzi machal.creativity.cz do pornoblogu.

Jen asi 20% pokusů napovídá tomu, že někdo skutečně hledal. I rozhodl jsem se k tomuto kroku: ode dneška magické okýnko není jen vyhledávací, ale i vzkazovací. :-) Pochopitelně s týdenním spožděním a limitovaným počtem znaků.

00:06 Konec upgrade message i v Čechách? V době někdy před dvěma lety, kdy se začaly weby budovat moderní technologií postavenou na CSS se do kódu stránky začala umísťovat tzv. upgrade message — hlášení vyzývající k aktualizaci programového vybavení pro uživatele se zastaralým prohlížečem (NN4, IE4 a další), kterým se místo plné verze zobrazoval jen HTML obsah. Tato stránka například uživatele zařízení, která nejsou schopna interpretovat CSS oblažuje hlášením:

Váš prohlížeč nepodporuje možnosti oddělování designu od obsahu, proto se vám zobrazuje pouze obsah stránky.

Sice nevyzývá, informuje, ale prudí. Zeldman, Stopdesign a spousta jiných blogů polemizuje nad tím, zda–li má v současné době takové hlášení smysl, když uživatelů s těmito prohlížecími zařízeními ubylo. V .cz pokud někdo v současnosti vlastní čtyřkovou či starší verzi prohlížeče, asi mu buď vyhovuje nebo si lepší z různých důvodů prostě nemůže dovolit upgrade. Toto hlášení navíc obtěžuje majitele textových browserů, majitele prohlížečů v mobilních zařízeních, kteří tyhle za tyhle prudící zprávy asi úplně milují autory webů. Představte si, že by vás někdo po zakoupení posledního modelu mobilu vyzýval k upgrade. Je třeba být ovšem opatrný a sledovat počet uživatelů IE4, kterých může být 1 — 2 %. Můj web zřejmě kovboje osedlávající IE4 nepřitahuje, proto upgrade message s klidným srdcem přestávám používat.

18:01 Webdesignére! Chceš, aby tvůj web měl přesně dané rozměry? Snažíš se, aby uživatelé nemohli zvětšit písmo, aby tvůj web vypadal stále stejně? Nikdy tě nenapadlo, že web můžou číst i slepí? Máš pocit, že bys měl uživateli vnutit svou představu? Možná tě vyléčí už starší ale zásadní text A Dao of Web Design od Johna Allsoppa, který vyšel pod názvem Web — nové staré médium na Intervalu.

Pravda, ono se dobře poučuje, ale je to snadné? Není a já sám za sebe mohu říct, že oprostit se od představy, že web je vlastně tištěné médium převedené na monitor, je ještě lehkým baletním krůčkem proti skoku prasátka přes hnojiště při přijetí webu jako skutečně „tekutého“ média, kdy designerský pohled jak-to-vidim-já-tak-to-vidí-ostatní neplatí. Pomůže si trochu pohrát s vašim hotovým webem: vypněte si obrázky, brutálně změňtě velikost okna, nastavte si v prohlížeči uživatelský font natvrdo, vypněte si stylesheet, zkuste kontrastní nastavení barev... A teď skrčte včerejší noviny na vašem stole. Dají se přečíst, když je rozložíte? A váš web?

Ještě nóta k Intervalu: Marek Prokop se na Interval odkazovat bojí. Já se odkazovat nebojím, ale zase se tam bojím chodit. Pokud jste třeba náhodou někdy zkoušeli na tomto webdesignérském magazínu přispívat do fóra, jistě už víte, jak se diskuzní fóra dělat nemají. Nicméně, pokud chlapci budou i nadále překládat takové perly, budu odkazovat i chodit rád.

14:42 Vítejte v roce 2003. Ano vím, je trošku pozdě, ale ještě jsem se stále pořádně nevzpamatoval z malé několikadenní oslavy Silvestra v kraji boha Radegasta v úzkem rodinném kruhu několika desítek lidí. Je čas, abych zapoměl na nezapamatované. Bože, jak já se tentokrát těšil, až zasednu k počítači!

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.