machal.creativity.cz - Martin Michálek

23:16 Blogger je nejznámější systém pro vedení weblogu. Blogger je fajn. Blogger používám i já. Blogger má ale americký původ. Na Evropany moc nemyslí a tak třeba jediný snesitelný formát data pro označování příspěvků, který si můžete nastavit je dd/mm/yyyy, což je poněkud suché. Naštěstí máme v Podolí velmi dobré a ochotné programátory, takže Vítek Burda napsal JavaScriptovou funkci cesky_datum(), která převede americkou ohavnost Wednesday 23, 2002 na to, co vidíte v nadpisu dnešního příspěvku. Navíc je funkce jednoduše použitelná i pro jiné jazyky. Více informací v kódu stránky.

Praotec všech blogerů, Jeffrey Zeldman, redesignoval svůj web. Udělal to přesně tak, jak se dalo očekávat – krokem k maximální jednoduchosti, přístupnosti a použitelnosti. Není to krok překvapivý, nicméně neuniká mi trend, který má sice rozumné opodstatnění, ale... Nebudou brzy vypadat všechny blogy (a následně weby) jako by Zeldmanovi z oka vypadly?

18:12 Děkuji Marku Prokopovi ze Sovy v síti za lichotivá slova a odkaz na můj blog.

Vím, že následujícím odkazem týmu Sovy zrovna radost neudělám, jelikož znám jeho vztah k Flashi, ale minihra automobilové značky Lexus ukazuje zajímavé propojení prezentace ve filmu Minority Report a na webu, i když není nic extra. Mimochodem, ten film nestojí už vůbec za nic :).

23:37 Pětkrát HTML zombie. V práci ze mě mají bžundu, když láteřím nad používáním tagu <font> v HTML. Trošku jsem se tím proflákl, pravda. Jenže HMTL zombie si užívám i v jiných případech. Tohle jsou některé z nich:

<br><br>
Používání zalomení řádků pro začátek odstavce. Odstavec vždycky začíná a končí značkou <p>
<span class="header3">
Nadpisy se označují <h1><h6>. Jestli vymažeme tohoto a předchozího zombíka, máme první krok ke strukturovanému dokumentu za sebou.
<img src="img.gif">
Zdánlivě všecho v pořádku, ovšem bez povinného parametru alt="" to nejde. I když nemá obrázek informační hodnotu, musí se alt="" uvést alespoň prázdný. Pokud tak neuděláte, negrafické prohlížeče si s obrázkem neporadí a zobrazí shluk [IMAGE] paskvilů. Takhle třeba vypadá jeden český zpravodajský portál.
<a href="javascript:..">
Javascript v odkazu způsobí u uživatelů s vypnutým Javascriptem (je jich poměrně hodně) to, že se nedozví vůbec nic. Patří do události onclick="". Ta se zpracuje jako první a pak teprve přijde na řadu obsah href="". Takže, pokud Javascript otevírá upravené okno s dokumentem, měl by odkaz směřovat na dokument samotný. Více o téhle problematice je k dispozici na Evolt.org
<font size="2" face="Verdana">
No jo, já vím. Ale já mám rád CSS a tohle patří do minulého století ;)

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.