Zkopírovaný web DCK Rekrea Ostrava

Zkopírovaný design webu? Skoro běžná věc. Zkopírovat ale layout i se strukturou, funkčnostmi a částečně i obsahem komerčního webu bez svolení autora — to už není jen amatérský přístup k webdesignu, to už ohrožuje nejen autora webu samotného, ale i business klienta. Bohužel se to stalo v případě firmy, se kterou dlouhodobě spolupracuji. Aby byl celý případ pochopitelný, založil jsem na svém již mrtvém blogu tuto stránku. Jestliže vám takovéto krádeže na webu nejsou šumafuk, budu rád, když na ni odkážete.

Dvě různé firmy, stejný web

Celorepubliková cestovka Rekrea se před pár lety rozdělila na několik nezávislých firem, které jsou dohodnuté na sdílení tradičního loga. Dvě z nich jsou tyto:

Co je neoprávněně zkopírováno?

Všechno, co šlo. Grafický layout, architektura webu, funkčnosti. Kopie přidala pár obsahových stránek a funkcí na víc. Převzato není server-side skriptování (to nešlo, nicméně srovnejte názvy souborů) a HTML (to je přepsané — naštěstí hůř než u originálu).

Screenshoty
original vs kopie

Originál (ck-rekrea.cz) 19. 12. 2003
Kopie (rekreahk.cz) 19. 12. 2003
Kopie (rekreahk.cz) 8. 1. 2004
Reference firmy, která web zkopírovala (RP-design) 19. 12. 2003

Současný stav kopie (rekreahk.cz) je oproti původnímu stavu mírně pozměněn. Online verze originálu (ck-rekrea.cz) byla nezávisle na případu neoprávněného zkopírování poslední dva měsíce redesignována a 7. 1. 2004 spuštěna s novým designem.

Story

Kopii webu jsem nalezl při kontrole umístění webu klienta ve vyhledávači 19. 12. 2003. Okamžitě jsem se pokusil kontaktovat zástupce RP design, což je společnost hlásící se k autorství ukradeného webu. Podařilo se mi to až následující pondělí. Pan Roman Pokorák se překvapivě tvářil rozumně a přislíbil vstřícnost. Týden po tom byl mírně ale neuspokojivě změněn layout kopie. Po dalších dvou týdnech urgencí bez reakce zůstává kopie v mírně změněné podobě, která dále poškozuje mne i mého klienta. Pan Pokorák nekomunikuje. Třeba bude komunikovat s někým jiným, můžete to zkusit — rpdesign@rpdesign.cz.

Nezávisle na tomto politovánihodném případu probíhal již dříve redesign originálu (ck-rekrea.cz). Nyní je na základě přání klienta tedy originál spuštěn s jiným designem.

Proč je to špatně?

Ptáte se, proč je to špatně i přes to, že současný web mého klienta je již redesignován?

 1. zaměnitelnost — návštěvník si myslí, že je v prostředí, které zná, ale přitom nakupuje u konkurence. V tomto případě se jedná o dvě firmy, které vizuálně komunikují velmi podobě, proto je zaměnitelnost prostředí, ve kterém se návštěvník pohybuje přímo fatální
  Srovnejte například umístění obou webů na vyhledavači Jyxo při zadání klíčového slova Rekrea (screenshot). Potenciální zákazník může na internetu hledat „tu Rekreu, kde si objednal minulou dovolenou”. Je to ve skutečnosti ostravská Rekrea (1. místo), ale zákazník například půjde i na 2. místo (kopie — hradecká Rekrea) — a hle... nakoupí tam, protože to vypadá, tak jak si to pamatuje.
 2. odebírání návštěvníků — kopie má obsah velmi podobný, takže za jistých okolností může návštěvníky mému klientovi brát díky podobnému umístění ve vyhledavačích na stejná klíčová slova. Kopie prozatím není dobře zaindexována vyhledavači, proto v tuto chvíli nelze usuzovat konkrétní dopady.
 3. etické a právní důvody — i když jsou v prvním případě velmi vzdušné a ve druhém případě v současnosti těžce vymahatelné, nelze na ně zapomínat

Věřím, že tento případ bude ponaučením pro další tvůrce webů, kteří se takto nechávají „inspirovat” a že takové věci v budoucnu solidní webdesignové firmy nebudou muset řešit příliš často.

Odkazy
 1. Ripoff fórum na Isolate.cz
 2. Pirates Sites — největší rip-off server
 3. Pixy.cz: Jak na zloděje? Bombou
 4. Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
 5. Interval.cz: Autor webu je chráněn

Máte názor? Kontaktujte autora: machal@creativity.cz

Roman Pokorák neoprávněně zkopíroval stránky DCK Rekrea Ostrava.
Více informací o Google bombě.

Poslední úprava: 18. 1. 2004.

machal.creativity.cz byl weblog o webdesignu.
Autorem je Martin Michálek.

 • Aktuálně 18. 1. 2004 — Během minulé týdne záležitost zveřejnilo několik webdesignérský blogů. (Díky!) Zafungovala i bomba — fráze se jménem člověka, který web zkopíroval „Roman Pokorák” na Googlu a na Jyxu. Pan Pokorák dosud o věc neprojevil zájem. Tlak na něj však bude pokračovat.
 
[CNW:Counter]