machal.creativity.cz - Martin Michálek

stálý obsah

Opera 7 — proč ji sakra ještě nepoužíváte?

Víte vlastně, proč k prohlížení webu používáte zrovna MSIE? Je dostupný na všech Windows již po jejich instalaci. Jasně. Nechce se vám instalovat a nastavovat další software. Jasně. Je nejlépe ovladatelný, má nejlepší zobrazování webů... Ehm... Jste si jistí?

Znám jeden prohlížeč, na který si zvyknete stejně rychle, jak rychle přestanete mít rádi Explorer.

Prohlížeč Opera už existuje nějakou dobu, ale nebýt mého podzemního založení, tak se jeho prvním verzím vysměju. Verzi 6 bych díky její hrozné podpoře některých standardů do počítače taky nepustil, nebýt jejích vnad, které mě jako uživatele přitáhly. Musel jsem si sáhnout a už mě, mrcha, nepustila. A teď ve verzi 7 je to velmi dobrý browser po všech stránkách, který konečně můžu s čistým srdcem doporučit úplně všem.

Proč ji mám docela rád jako kodér?
  • Má pravděpodobně nejlepší podporu CSS i jiných moderních standardů mezi současnými dostupnými prohlížeči.
  • Může pracovat ve velkém množství různých ladících módů (bez obrázků, bez stylů, simulace textového prohlížeče, zvýraznění bloků, simulace PDA prohlížeče).
  • Podobně lze weby velmi snadno testovat pomocí rychlého vypínání/zapíníní JavaScriptu, Flashe a plug–inů obecně, cookies atd.
  • Svou HTML práci si můžete přímo z Opery nechat ověřit validátorem.
Proč jsem z ní na větvi jako uživatel?
  • Je rychlejší než smrt. Při stahování (bez Javy cca 3MB), instalaci, při načítání stránek, při ovládání. Při načítání programu samotného ji zubatá s kosou asi předstihne, ale Opera hold nemá tu výhodu častečného umístění v jádře OS.
  • Nechá se lehce ovládat. Má klávesové zkratky úplně na všechno. Pomocí mouse gestures (rychlé pohyby myší vyvolávající akci) zrychlíte svou práci například s historií až několikanásobně. Vyhledávání na vašem oblíbeném fulltextu probíhá v adresovém řadku pomocí klíčového znaku, který si jednoduše nastavíte. Má vlastní manažer přenosů s jednoduchým navazováním na spadlý přenos, takže už žádný pot na čele při stahování objemným pornovideí. Má manažer hesel. Všechno je drag&drop, včetně jednotlivých tabů (oken uvnitř opery), které si můžete přenést ven z browseru a položit na aplikační lištu nebo si můžete vytáhnout ze stránky obrázek nebo přenést odkaz na novou stránku nebo změnit pořadí tabů nebo...
    (Pár klavesovych hmatů, které nejvíce ušetří čas.)
  • Opera není jenom prohlížeč, ale také poměrně slušný e–mailový klient, instant messaging klient (umí i ICQ) a čtečka news
  • V neposlední řadě má nejlepší web mezi prohlížeči, který je zároveň jedním z nejlépe organizovaných webů vůbec.

Nic samozřejmě není dokonalé a hlavní nevýhodu vidím v tom, že Opera není freeware, ale bannerware. To v praxi znamená, že si ji buď za cca 1500,- koupíte nebo snesete bannery (já s nimi funguju asi rok a navzdory tomu, že jsou někdy opravdu vlezlé, jsem si vypěstoval vlastní druh bannerové slepoty).

Opera ve verzi 7 obsahovala také poměrně závažné bezpečností chyby, což bylo ovšem ve verzi 7.01 briskně opraveno.

Bohužel stále platí, že někteří vývojáři webů jsou prasata, která si příliš nelámou hlavu tím, že existuje jistý podíl neMSIE uživatelů a i s verzí sedm narazíte na neprostupné zámky. Tohle ovšem znají i uživatelé Mozilly.

Na trhu pro PC figuruje spousta browserů. Většina z nich vychází z renderovacího jádra Internet Exploreru, přidává jen uživatelské funkce. Já jsem vyzkoušel i nejpopulárnější alternativu (Mozilla/Netscape). Ta je co do podpory standardů téměř na úrovni Opery, ovšem subjektivně mě neuspokojila rychlostí a ta lehkost v ovládání Opery mi tam prostě chybí.

Na co ještě čekáte? Instalujte, nastavte, užívejte.

Další odkazy sem
Další odkazy ven

Poslední úprava: 14. 2. 2003.

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.