machal.creativity.cz - Martin Michálek

9. 8. 2003

Pro havíře chodí smrtka s krumpáčem

11:29 Tak to je konec, přátelé

Někdo to po měsíci pochopil, někdo ne: machal.creativity.cz se rok po začátku fungování stává blogem bez příspěvků a tedy i bez čtenářů. Důvod je jednoduchý — blogování žere nezanedbatelnou část z časového rozpočtu každého autora. Tu nezanedbatelnou část teď ovšem budu muset věnovat praxi, a věcem souvisejícím s podnikáním. Neznamená to konec s blogováním, ale jako jediný autor tohoto blogu bych byl brzy v Praze a ve Frýdku jednoduše identifikovatelný jako „Ten týpek s velkými kruhy pod očima a tričkem Opera 7” :-).

Díky všem (Pepíku a Jarko) čtenářům za přízeň, autorům blogovacích systémů za možnost a webdesignovým blogerům za motivaci.

Něco z historie machal.creativity.cz:

Začátek jako, po Sově v Síti, druhý český weblog o webdesignu (první s přepínáním layoutů pomocí CSS :-), průvodce nezkušeného kodéra, mýcení HTML zombíků, vychovávání přístupných webů, propagaci alternativních prohlížečů, povinnou přestřelku s Danielem Dočekalam a následné odhalení se :-) a dalších několik desítek rad, tipů, výlevů, omylů, výpadků, zajímavostí, polemizací.

Doufám, že vás to někdy bavilo. Mě ano. ;-)

Názory Počet názorů

14. 7. 2003

00:11 Co to zase ten uživatel mele?

Když už jsme u miláčka davů Nielsena — jeden z článků, které jsem si vzal minulý víkend na Moravu je First Rule of Usability? Don't Listen to Users.

Je to užitečná a téměř psychologická sonda do temné duše uživatele. Možná, že až budete chtít slyšet názor lidí na funkčnosti vašeho webu, pomůže vám, že lidé na vaše otázky budou říkat to, co si myslí, že chcete slyšet; budou se snažit rozumově vysvětlit své zkratkovité chování.

Nielsena chápu - moc se neřiďte tím, co vám uživatelé řeknou. Spíše se jim dívejte přes rameno a sledujte, co dělají, studujte jejich chování ze serverových logů, sledujte co zadávájí do vyhledávače...

Názory Počet názorů

00:08 Máte rádi Nielsena? Jakob Nielsen — kdyby weboví grafici uměli programovat, určitě si nakódujou hru „Zastřel si svého Nielsena”. Vydělal a vydělá spoustu peněz na tom, že se postavil do pozice extrémního obhájce použitelnosti (nejen) webu. Nemůžu a nechci tady napsat, že ho mám rád. Jeho názory jsou mi v některých bodech cizí. To, co tady chci napsat je, že ten chlap umí psát velmi dobré články.

Myslím, že si zaslouží pár záznamů na tomhle blogu. Třeba vám to pomůže něco najít. Pokud ale budete chtít založit jeho fanklub, obraťte se jinam — já už jsem členem Fanklubu sójových řezů.

Názory Počet názorů

13. 7. 2003

13:59 Libo něco drsnějšího? U Stipacka přituhuje. Nedoporučuje se číst v neděli, kolem oběda nebo pokud vám nikdy nedělal dobře zvuk pily zařízlé ve vaší stehenní kosti.

Názory Počet názorů

12:59 Něco pro ukecané Díky eLKovi má ode dneška zkušebně i tento weblog komentáře.

Názory Počet názorů

7. 7. 2003

22:34 Český Telecom - zavolejte našemu adminovi, neumí totiž psát. Jestli mě dokáže něco opravdu naštvat, když projevím touhu zachraňovat cizí web a upozornit webmastera na jeho chybku, je nedosažitelnost e-mailu na zodpovědnou osobu. Myslím, že je to základ dobré komunikace s uživateli na webu a základ dobrého vychování obecně.

Český Telecom na to jde ovšem chytře — nejen, že nenaleznete e-mail na admina webu, ale nenaleznete jakýkoliv e-mail. Veškeré moje pokusy skončily na dlouhatánských kontaktních formulářích nebo na směrování na zelenou linku. Kdy už konečně bude věta Víc než jen slova pro tuto firmu víc než jen slogan?

Mám už skoro chuť vyhlásit veřejnou soutěž o to, kdo na www.telecom.cz najde e-mail na administrátora webu.

Názory Počet názorů

4. 7. 2003

10:31 Víkendový zájezd s našim klubem bývalých mladíků Dostal jsem neodkladný pocit, že začátek prázdnin je třeba oslavit někde v přírodě. A když ne přímo válením v jehličí, tak alespoň v nějaké hospodě ve Frýdku–Místku. ;-)

Dnes vypínám čtvrt mozku a jedu víkendovat do brány Beskyd. Nevypínám však zcela — do dopravního prostředku si beru čtivo pro doplnění základu SEO znalostí (Linking Matters od pana McGaffina) a vytiskl jsem si i pár starších a nečtených Alertboxů. (Jak vypadá smajlík pro pokřižování se?)

Názory Počet názorů

10:15 Jak zákazníci v .cz přicházejí o iluze. Část třetí: Na internetu tě na internet nikdo nepřipojí. Hledání internetového připojení na internetu může být docela paradoxní běs: Nedávno jsem velmi zběžně a nevědecky projevil zájem o bezdrátové připojení do svého bytu v Podolí. Můj první krok byl vyhledání něčeho takového v Jyxu, v Centru a v Seznamu. Nikoliv chybou dobře sloužících vyhledávačů (snad s vyjímkou dordelu v Seznamovském katalogu), ale chybou tvůrců stránek jsem se nedočkal plánovaného cíle: najít konkrétní a zajímavou cenovou nabídku pro bezdrátové připojení v Podolí. Weby, které jsem našel,..

  • ...zapomínají, že z vyhledávače nebo odkazem na jiném webu se můžu dostat na jakoukoliv jejich stránku. Navigace nemají stejně kvalitní na titulce jako v sekcích uvnitř. Mnohdy je slovo navigace dokonce nadnesené.
  • ...nenabízejí vyhledání nejvhodnějšího produktu. Produkty jsou buď neprůhledně a zbytečně komplexní nebo je jich příliš mnoho s příliš hustým popisem.
  • ...neulehčují ani hledání ceny. Zřejmě se za své ceníky stydí.
  • ...jsou často nepřítelem všech uživatelů, kteří je chtějí kontaktovat. Jednou jsem musel dokonce telefonní číslo a e-mail přepisovat, jelikož na webu sice bylo, ale z obrázku si jej nemůžu překopírovat do mailu.

Názory Počet názorů

29. 6. 2003

23:55 Dozvuky Open Air Field. Pokud někdo z vás poslouchá inteligentnější „elektronickou” hudbu: nebýt letos na Open Air Field bude znamenat chodit celé prázdniny bez trenek. Mr. Sedloň a jeho parta připravili silně zajímavou sestavu, takže i lidé váhaví jako já, museli cestou do Brandýsa uznale pokyvovat hlavou.

Kdybych měl říct o tomhle festivalu jen dvě slova, tak to bude: Jaga Jazzist. Tihle norští nu-jazzoví letci nás dostali, přesně jak jsme očekávali. Energie, nápady, harmonie, překvapení, smršť. Když napíšu, že jsou fakt dobří, tak to bude jako chtít zabít slona plivancem.

Jinak mě ještě docela bavili Jazzanova DJs, Indy & Wich, Porky a asi 15 minut v junglovém stanu. Naopak velká škoda je z různých důvodů nepovedený první koncert ZKA4T. Na hlavním i jiných pódiích to byla taková ta tucková klasika pro devadesát procent účastníků, co jsem viděl. Bohužel byl program moooc nabitý, takže zpětně trochu lituju, že jsem neviděl třeba Goldieho a Free*Land.

Skvěle naplánovaná a provedená akce. Ale! Doufám, že se nepotvrdí předběžné informace o nedostatečné návštěvnosti a možném úpadku pořádající agentury, jelikož to by byla pro mladé a někdy–i–chytré v tomhle státě nenahraditelná ztráta.

Názory Počet názorů

23:48 Prázdniny! Abych řekl pravdu, někdy mám podobné choutky jako Riki z Acidlogu — blogování už dávno není žádný androš a moje adrošoidní srdce už nebije tak rychle. Jak to tak vypadá, brzy bude o weblozích zpívat i vymydlený hoch Kotvald.

Rozmach weblogů s sebou ale nese kromě demotivovanosti některých Původních–bloggerů® i pozitivní stránku — vznikají blogy (ony to vlastně nejsou blogy, ale říkat deníčku blog doporučují čtenářky časopisu Bravo Girl), které se ani zdaleka nedotýkají původních webově–technických témat: Jako třeba sex nebo sex. Zde se z unuděného pisálka stává nadšený čtenář. :-)

A... schválně, kdo z vás má chuť se o prázdninách věnovat práci? Webdesignu? Jasně... taky už nejsem žádný studentík a musím se snažit zajistit si živobytí, když jsem zaměstnavateli odplul na jednu volnou nohu. Ale uděláme změnu, jo? Webdesign zůstavá jádrem pudla, ale zkusíme do toho prázdninového dortu přimíchat i pejska s kočičkou.

Názory Počet názorů

Archív příspěvků

menu

hledání & vzkazy

stálý obsah

kontakt

E-mail

změna layoutu

rodina

otec a matka

bráchové

Na stránce je použita technologie blízká XHTML+CSS, používejte ji také, nebuďte prasata.

RSS powered by RSSify by VoidStar.com by Garçon.cz

Powered by BLOGGER.

Hostuje Impello.