Vše o meta značce pro viewport

Zjednodušeně ale lidsky řečeno slouží k informování prohlížeče, zda a jak jste web připravili pro mobilní zařízení.

Meta Viewport

Začnu bez vysvětlování zápisem meta tagu pro viewport, který je v pořádku:

<meta name="viewport" 
  content="width=device-width, initial-scale=1">

K tomu si do CSS doplňte:

@-ms-viewport { 
  width: device-width; 
}

Tohle vám u drtivé většiny responzivních webů bude stačit. Pokud ale máte 5 minut času, pojďte se o nejpopulárnější metaznačce dozvědět něco víc.

Různé typy viewportů

Na mobilních zařízeních potřebujeme znát alespoň tyto dva typy viewportů:

  • Layoutový – plocha, do které se vykresluje layout stránky. To je to, co mají prohlížeče na iOS a Androidu nastaveno na 980 pixelů.
  • Ideální – ideální rozlišení. Dostanete jej, když vydělíte hardwarové rozlišení hodnotou device-pixel-ratio (viz CSS pixel). iPhone 4 měl ideální viewport 320 × 480 pixelů. Další příklady u Petera Paula Kocha.

Existují ještě minimálně další dva typy viewportů, ale to tom až jindy.

Parametry meta značky pro viewport

Do atributu content je možné dávat různé vlastnosti a jejich hodnoty.

width

Nastaví šířku layoutového viewportu v pixelech. Nejčastěji využívaná hodnota device-width sjednotí šířku layoutového viewportu se šířkou ideálního viewportu. Pokud použijete hodnotu, např. width=400, nastavíte šířku layoutového viewportu na 400 pixelů. To snad nebude chtít ani muset dělat.

initial-scale

Nastaví výchozí zoom, ale také šířku layoutového viewportu. Ve výsledku dělá zápis initial-scale=1 totéž jako width=device-width.

user-scalable

Hodnota no zakazuje uživateli jakkoliv zoomovat. Prosím, nepoužívejte ji. Zoomování je na mobilních zařízení fakt potřeba. Ať už jde o zvětšení hůř navržené stránky, zvětšení textu v horších podmínkách nebo prostě jen touhu vidět detaily z nějakého obrázku — přibližování obsahu prostě potřebují všichni uživatelé.

minimum-scale/maximum-scale

Minimální a maximální možný zoom. Netuším, k čemu by mohlo být dobré. maximum-scale=1 ruší možnost přiblížení stejně jako user-scalable=no. Prosím, nepoužívejte to.

Proč width=device-width a zároveň initial-scale=1?

Jak už jsem psal, width=device-width je instrukce pro sjednocení layoutového s ideálním viewportem.

Lidsky řečeno: mobilní prohlížeč vaši stránku nevykreslí do přednastaveného viewportu – nejčastěji 980 pixelů. Použije namísto toho „normální“ mobilní rozlišení – třeba 360 pixelů.

width=device-width má ovšem jednu známou nevýhodu – Safari na iOS pak jako ideální viewport v režimu zobrazení na šířku použije ideální viewport pro výšku. Ano, přesně tohle je příčinou toho problému se „zvětšováním“ stránky v landscape režimu na iOS.

Je zde jedna záchrana – použít namísto toho zápis initial-scale=1. Světe div se, na všech mobilních zařízeních má ten samý efekt jako width=device-width. Světe div se podruhé, Safari na iOS už v landscape režimu renderuje do ideálního landscape viewportu. A světe – teď se nemůžeš divit – má to svoje nevýhody! Internet Explorer se na mobilních Windows 8 totiž začne chovat úplně stejně špatně jako mobilní Safari.

Nevadí. Problémy vyřešíme tím, že použijeme obě hodnoty — width=device-width, initial-scale=1.

Zavináčové pravidlo @viewport v CSS

Instrukce pro způsob zobrazování by se měla dávat do CSS, že ano? Se zápisem @viewport { } přišla Opera, která ovšem následně zběhla k renderovacímu jádru Blink, takže jej už zase nejspíš neumí.

V praxi je ten zápis nyní potřeba hlavně pro Internet Explorer na Windows Phone 8 a jako doplněk k meta značce pro viewport jej nabízí prohlížeče od Microsoftu.

A ještě pár rychlovek

  1. Pokud vám iOS9 od-zoomovává obsah, mohlo by pomoci přidání shrink-to-fit=no. Ale neptejte se mě, prosím, proč. Asi bych se v těch viewportech trochu ztratil.
  2. Meta viewport jde nastavit Javascriptem. To se hodí, když nemáte přístup do <head>. Teoreticky jde javascriptem i měnit, ale nedělejte to. Je to náročné na vykreslování. Vyrobte raději normální responzivní web s jedním meta tagem pro viewport.
  3. Když budete mít viewport nastavený správně – s hodnotou width – přicházející prohlížeče postavené na Webkitu samy odstraní 300ms čekání mezi tapnutím a akcí.

Komentáře

comments powered by Disqus

Podobné články

zařazené v kategorii Responzivní design.

Tabulky v responzivním designu

31. 7. 2017 v příručce

Pojďme si představit všechny způsoby, jak lze s tabulkami v dnešním webdesignu zacházet, a vy si jistě vyberete.

Vydal jsem novou knihu: „Vzhůru do (responzivního) webdesignu“

„Vzhůru do (responzivního) webdesignu“

Kniha „Vzhůru do (responzivního) webdesignu“
Jak navrhovat a implementovat responzivní UI?

Více informací